Nemcsak pikáns, édeskés íze miatt imádjuk: a sütőtök kimagasló élettani hatásokkal is bír!
A sütőtök áldásos hatásait már az ókori egyiptomiak és a közép-amerikai indiánok is ismerték. Az Újvilágból a spanyol hódítók közvetítésével került Európába, ahol a 16. században gyorsan elterjedt. Hazánkban is régóta termesztik az őszi–téli szezon jellegzetes zöldségét, bár Magyarországon jó ideig elsősorban a szegények téli csemegéje volt. A népi gyógyászatban máj- és vértisztítóként alkalmazták, de az égési sérülések okozta panaszokat is sütőtökös borogatással enyhítették.
Tele vitaminnal!
A tökfélék családjába tartozó sütőtök a főzőtök, a cukkini és a patisszon közeli rokona. A termés 90%-a víz, a húsa nagyon gazdag karotinoidokban, de kalcium, cink, mangán, réz, vas, foszfor, C-vitamin, B-vitaminok, folsav szintén található benne.
Enyhülést hoz meghűlés esetén, és csökkenti az asztmás panaszokat is. Remek béltisztító, rendszeres fogyasztása segíthet a bőrproblémák, bőrhibák kezelésében.
Nemcsak levesként fogyaszthatjuk, megsütve önmagában, vagy főfogások, desszertek alapanyagaként is használható.
A magja is jó!
A tökmag vértisztító hatása közismert, a köszvényes betegeknek különösen ajánlott a fogyasztása. Elsőrangú szelénforrás, és mivel sok telítetlen zsírsavat tartalmaz, elősegíti a tápanyagok felszívódását.
Kóstold meg!
A sütőtök dióval vidámabbá varázsolja a borús őszi délutánokat. 1 kisebb sütőtököt vágjunk ketté, szedjük ki a magjait, majd vágjuk vékony szeletekre, és helyezzük sütőpapírral bélelt tepsibe. Keverjünk el 2 evőkanál vajat 2 evőkanál tejszínnel és fél bögre cukorral, majd locsoljuk a keveréket a sütőtökszeletkékre. Előmelegített sütőben, 180 fokon süssük, amíg meg nem puhul. Mikor már majdnem kész, szórjuk meg dióval.
Babáknak is!
A sütőtök könnyen emészthető zöldség, ezért hamar adhatjuk a csecsemőknek a hozzátáplálás idején – burgonyával lazítva vagy anyatejjel, tápszerrel hígítva, esetleg almával, körtével vegyítve.