Már első pillantásra is feltűnhet, milyen sok vallás tartja a böjtjét tavasszal. Ezt a szükség hozta így, elődeink ugyanis késő tavaszra fogytak ki élelmiszer-tartalékaikból. A tavasz máig a megújulást szimbolizálja, ami ideális a böjtöléshez, hiszen itt
Arra a kérdésre, hogy „Mikor böjtöljünk?”, nem lehet általános érvényű választ adni. Egyénre szabott, ki, melyik évszakban érzi leginkább szükségét a böjtnek. A legjobb az lenne, ha képzeletünk segítségével minden lehetőséget magunk elé idéznénk, így hoznánk meg a döntést. Aki mégsem jut eredményre, legjobb, ha a hagyományok tapasztalataira támaszkodik.
A Hold-ciklus és a böjt időpontja
Az élet minden formája természetes ritmusokat és meghatározott ciklusokat követ. Ahogy a tengerek árapály-mozgását a Hold idézi elő, úgy az ember is alá van vetve neki, hiszen életének kezdetén testének háromnegyede, legkésőbb pedig kétharmada vízből áll. Nem véletlen, hogy a kezdőknek sokkal egyszerűbb a böjtöt teliholdkor és az azt követő fogyó Holdkor kezdeni, ilyenkor ugyanis a szervezet automatikusan az elengedésre, a méregtelenítésre és a leadásra van beprogramozva. Növekvő Hold idején ezzel szemben sokkal nehezebb a dolgunk, szervezetünk ugyanis ezekben a napokban a megőrzésre, a raktározásra rendezkedik be. Lelki szinten minden fordítva működik: növekvő Holdnál az archetípusosan női erők válnak dominánssá, és mivel a böjt kimondottan női minőségű, ez az időszak elősegíti a lefolyását.
A természet és az ember átváltozása
Tavasszal és ősszel a természet is átalakul, és átél egyfajta átmeneti időszakot, ezért e két időszak kimondottan alkalmas a befelé figyelésre és a böjtölésre. Emellett minden ember életében vannak olyan átmeneti és iránykereső időszakok, amelyek a külső körülményekről, például az évszakok változásától függetlenül is alkalmasak a böjtölésre. Semmi sem segít jobban megtalálni középpontunkat és életünk elveszett fonalát, mint a böjt. A személyes válságok – legyen szó párkapcsolati, munkahelyi, testi vagy lelki természetűről – magukban hordozzák a változás esélyét. Az igazi változásokat azonban mindig megelőzi a visszaesés, a regresszió, a befelé figyelés és a hallgatás. A böjtnél is az a legcélszerűbb, ha magunkban keressük meg a választ a „hol” és a „mikor” kérdésére. Csak annyit kell tennünk, hogy hátradőlünk, befelé figyelünk, és magunk elé képzelünk egy olyan helyzetet, amelyben biztonságban, nyugodtan és kiegyensúlyozottan érezzük magunkat, amelyben lehetőségünk van kedvünk szerint visszavonulni vagy kedvenc tevékenységünknek hódolni, illetve amennyiben mindent szabad, de semmit nem muszáj – egyszóval, amelyben jól érezzük magunkat. Minél több energiával töltjük be ezt a belső képet, annál nagyobb lesz rá az esély, hogy megvalósul, és annál érettebben kezdünk bele az ideális böjtkúrába.
A női ciklus és a böjt
A női ciklust figyelembe véve ugyancsak azt mondhatjuk, hogy ha a természet ritmusát követjük, megkönnyítjük a böjtölést. A szülőképes korú nők havonta egyszer élik át az elengedés és a méregtelenítés természetes folyamatát. A méh nyálkahártyája minden hónapban újra felépül, illetve ha nem ágyazódik be megtermékenyített petesejt, leválik. Ez vérzéssel jár, ami Hildegard von Bingen szerint egyenlő egy általános vértisztítással. A nők számára ez jelenti az ideális időszakot a böjt kezdetéhez. Évi kétszeri „nagytakarítás” jól kiegészíti a havi megtisztulást. Ruediger Dahlke: A böjtölés nagykönyve Édesvíz Kiadó Ár: 3590 Ft Engedményes ár: 2513 Ft Terjedelem: 320 oldal Méret: 135×205 mm „A böjtölés sokkal több egyszerű táplálékmegvonásnál – olyan tapasztalati út, amely testi és lelki megtisztuláshoz vezet.” Bizonyos időközönként mindenkinek meg kell szabadulnia terheitől, hogy helyet biztosítson az újnak, és lehetővé tegye az egészséges fejlődést. Hogy újra zavartalanul élvezhessük az élet kínálta bőséget, „az üresség ölében” is időznünk kell egy ideig. A böjtölés során mind a test, mind pedig a lélek mélyreható átalakuláson és tisztuláson megy keresztül, ez ugyanis nem csak a test kezelése, hanem egyfajta pszichoterápia is, amelyet belső orvosunk irányít. Könyvében Dahlke a böjtölés egész útján elkíséri az olvasót: a felkészüléstől kezdve, a böjt krízisein át egészen a megtöréséig és a táplálkozás hosszú távú átalakításáig. Választ kapunk olyan gyakorlati kérdésekre, hogy kinek ajánlott a böjt, milyen betegségeken segíthet, illetve hogy hol és mikor kezdjünk bele böjtkúránkba. A könyv részletesen bemutatja a testben lezajló folyamatokat, valamint a lehetséges panaszokat és kockázatokat, ezenkívül segít a böjtölőnek félelmei legyőzésében, s erősíti a kitartását. Részletekbe menően tájékozódhatunk a béltisztítás módjairól, a különböző lábfürdőkről és szájöblítő módszerekről, a tüneteket enyhítő homeopátiás szerekről, valamint a böjt jótékony hatását elősegítő meditációs gyakorlatokról. Dahlke külön kihangsúlyozza a női lét és a böjt közötti összefüggést, és kitér a „fényevés” nagy vitákat kiváltó témakörére is. Legyen szó szakértő segítségével végzett vagy önálló böjtkúráról, ez a könyv mindkét esetben segítő társunk lehet a testi, lelki és szellemi jó közérzet felé vezető, csodálatos és gyógyító úton.