Létezik-e kapcsolat a táplálkozás és az érzelmek közt? A kérdésre már az ókorban is keresték a választ, az összefüggés azonban csak a modern kor kutatási eredményeinek segítségével vált világossá.
Évszázadokon át csupán feltevés maradt az étkezés és az érzelmek közötti összefüggésről szóló elmélet, csak az 1950-es években amerikai orvosok feljegyzéseiben olvashatunk arról, hogy betegeknél megfigyelték, érzelmi életüket miként befolyásolja táplálkozásuk. Rinkel, Randolph és Zeller orvosok Food Allergy, azaz Ételallergia címmel megjelent könyvükben már egyértelműen leszögezik, hogy a depresszió, a hallucinációk, az álmatlanság, illetve a táplálkozás közt szoros kapcsolat áll fenn. Dr. Randolph belgyógyász-allergológus könyvében pedig már nem csak azt állítja, hogy az ételek elfogyasztása a fizikai mellett mentális tüneteket is okozhat, de egyben azt is kijelenti, hogy a pszichoszomatikus tünetként diagnosztizált panaszok 60-70 százalékát többek közt az elfogyasztott ételek is okozzák. Depresszió és ételintolerancia – A depresszió és az étkezés közti összefüggést jól mutatja egy korábbi eset is, amelyben egy 37 éves depressziós betegünk problémájára sikerült megoldást találni – mutatott be egy példát dr. Babai László prevenciós szakértő. – A hölgy több hónapos eredménytelen gyógyszeres kezelés után jelentkezett hozzánk vizsgálatra. Kiderült, hogy tünetei a reggeli órákban kezdődtek, és a nap folyamán rosszabbodtak. Kapcsolatot kerestünk tehát az étkezése és a hangulatváltozások hátterében álló okok közt. A hölgy táplálkozási szokásait felmérve és az elvégzett vizsgálatok alapján a gabonaféléket kiiktattuk étrendjéből. Ennek köszönhetően a hölgy tünetei napokon belül javultak, végül panaszai teljesen megszűntek.
Az ezerarcú betegség A depresszió csupán egy, ám az egyik legkellemetlenebb lelki tünet a sok közül, amit immunmediált ételintolerancia okozhat. A panaszok hátterében álló okok felderítése során a betegek ritkán hallanak annak lehetőségéről, hogy kapcsolatot keressenek az étkezés és tüneteik közt. Ám otthoni körülmények között veszélyes belekezdeni a „kivizsgálásba”. Azaz ne zárjunk ki feleslegesen fontos tápanyagokat az étrendünkből pusztán saját tapasztalatainkra hagyatkozva. Megvan a bűnös, jöhet a javulás Az ételintolerancia felismerése a kezelőorvosok számára is nehéz, a tünetek ugyanis késleltetve jelentkeznek: nem az adott étel elfogyasztását követően azonnal. Ezért sincsenek jól meghatározott, csak az immunmediált ételintoleranciára jellemző tünetek. A panaszok aszerint jelentkeznek, hogy az azokat kiváltó anyagok mely szervben rakódnak le, hol indítanak gyulladást, és ez a gyulladás hol töri át azt a határt, ami már tünetek szintjén érzékelhető a páciens részére. Ennek következtében a depresszió mellett számtalan visszatérő panasz – többek közt álmatlanság, hasi panaszok, krónikus fáradtság és fejfájás – hátterében is állhat immunmediált ételintolerancia. A kezelésében kulcsfontosságú, hogy felismerjük azt az ételt, amely a tüneteket kiváltja, és azt kiiktassuk étrendünkből. Ezt követően az esetek döntő többségében gyors javulás érhető el.