E lédús, üdítően édes gyümölcsöt sem az ókori görögök, sem a rómaiak nem ismerték. Olaszországba Krisztus születése utáni évszázadokban jutott őshazájából az ázsiai tatárok földjéről.
A sárgadinnye többféle fajtája ismeretes: a nevük mellett a színük és a tápanyagtartalmuk is különbözhet, nem beszélve a cukortartalmáról, melyet az adott éghajlati hőmérséklet határoz meg. Az ízletes gyümölcsöt legtöbbször lehűtve fogyasztják, de van aki cukorral, sőt sóval és gyömbérrel ízesítve kínálja. Igen finom a belőle készített leves, sonkával tálalva különleges előétel, de desszertek gyakori alapanyaga is (lásd: tökös-sárgadinnyés rétes) Tápértéke igen magas, ezért szívesen egészítik ki vele a fogyókúrás étrendet, de nem ritka, hogy néhány napig csak dinnyét fogyaszt a fogyni vágyó.
Gyógyhatása
Amellett, hogy igen ízletes és folyadékban gazdag gyümölcs, gyógyászati hatása sem mellékes. Kitűnő gyógyszer mindenféle lázas és gyulladásos betegségre. Gyógyhatását a béta-karotin tartalmának köszönheti, de sikerét növeli a benne lévő nagymennyiségű C-vitamin és ásványi anyagok. Sárgadinnye-kúrát tartva az immunrendszer erőre kap, növekszik a szervezet ellenálló képessége. Egyes bőrbetegségek (melyek általában gyulladásos elváltozások következményei) sárgadinnye fogyasztásával elmúlnak. A sárgadinnye alaposan hozzájárulhat ahhoz, hogy a meghűléses megbetegedésen gyorsan, zökkenőmentesen túltegyük magunkat.
Receptek
Sárgadinnye leves
Hozzávalók: 1 nagy sárgadinnye, 2 evőkanál cukor, fél citrom leve és lereszelt héja, 1 narancs kifacsart leve, 25 dkg eper vagy málna, 2 evőkanál narancslikőr, személyenként egy gombóc vaníliafagylalt, néhány levél citromfű Elkészítés: 1.) A lehűtött sárgadinnyét félbevágjuk, a magokat kiszedjük. A húsát turmixgépbe tesszük, a cukorral, a citrom- és narancslével, a likőrrel, és a citromhéjjal összeturmixoljuk. 2.) A levest tányérokba merjük, beleszórjuk a negyedelt epret, vagy az egészben hagyott málnát, a tányér közepére egy gombóc vaníliafagylaltot teszünk, citromfűvel díszítve kínáljuk. (Ha nem elég érett a dinnye, kicsivel több cukor kell hozzá.)
Göngyölt karaj
Hozzávalók (4 személyre): 70 dkg csontozott karaj, 8 szelet baconszalonna, 30 dkg aszalt szilva, 2 dl vörösbor, 2 ágacska oreganó, olaj Elkészítés: 1.) Az oregánóágakról letépkedjük a leveleket, és a szárát az aszalt szilvával felfőzzük a vörösborban. (Ha nincsen friss oregánó, szárítottal ízesítjük a vörösbort.) 2.) A vékony szeletekre vágott karajt kiklopfoljuk, megsózzuk, borsozzuk. Mindegyik szelet közepére teszünk a borban főtt szilvából, feltekerjük, és két-két szelet szalonnába (egymás mellé tekerjük a húsra a szalonnát) göngyöljük. 3.) Fogpiszkálóval megtűzzük és serpenyőben, kevés felhevített olajban megpirítjuk, majd a szilva főzőlevével felengedve 20-25 percre 170 fokos sütőbe tesszük. Vajas burgonyapürével tálaljuk.
Vajas csók
Hozzávalók (4 személyre): 20 dkg liszt, 15 dkg vaj, 15 dkg cukor, 8 tojássárgája, 2 tojásfehérje, fél citrom reszelt héja; lekvár, 2 tábla tej- vagy étcsokoládé (ízlés szerint) 1 evőkanál rumaroma Elkészítés: 1.) A vajat a cukorral habosra keverjük, majd egyenként hozzáadva, jól elkeverjük a nyolc tojássárgáját. Ha már mindegyiket hozzáadtuk, beleszitáljuk a lisztet, a reszelt citromhéjjal ízesítjük, végül óvatosan beleforgatjuk a keményre vert tojásfehérjét. 2.) A masszát nyomórózsákba tesszük, apró halmokat nyomunk belőle. Előmelegített sütőben (180 fok) egyenletes tűznél világos rózsaszínűre sütjük (12-15 perc). 3.) Kettőt-kettőt finom lekvárral összeragasztunk és csokoládé mázzal (vízgőz felett felolvasztjuk az apróra tört csokoládét, kevés vizet (4-6 evőkanál) és rumaromát teszünk bele, hogy kicsit felhíguljon) bevonjuk. További érdekes cikkeket, olvasnivalót, játékot és ajánlót a Fanny Horoszkóp Magazinban találsz. Keresd az újságárusoknál!