Ki hinné, hogy a káposzta és a kolbász mellett a szilvának is helye lehet a levesben? Pedig így van. A finom gyümölcs ízletessé teszi az ételt, és az emésztést is segíti.
Előkelő helyen áll a magyar gasztronómiai kultúrában a szilva. Különösen, amióta a szatmári szilvatorta lett az ország tortája. A vérbeli hungarikumnak számító szatmári szilvapálinkával átitatott piskótafinomság méltán nyerte el minden ínyencek kegyeit. – A szilvás ételek, mint például a derelye vagy a gombóc, jól bevált házi fogások – mondja Bakos Balázs szakács. – A kellemes kísérőgyümölcs egyebek között arról is híres, hogy segíti az emésztést. Akinek anyagcseregondja van, próbálkozhat a jól bevált otthoni furfanggal: két-három szem aszalt szilvát éjszakára vízbe áztat, reggelre kelve magához veszi, és szerencsés esetben minden rendbe is jön. Szilvával a húsokat is meg lehet bolondítani. A marha vagy a vad mellett a jól elkészített szilvamártás igazi ínyencséggé varázsolja a fogást. Igaz, Bakos Balázs ezeket csak otthon készíti el, hiszen a csárda, ahol dolgozik, főként hagyományos ételekkel várja vendégeit. A Bakos család azonban vevő az újdonságokra. Te is utánozhatod őket!
Szilvás korhelyleves
Hozzávalók 4 személyre: 30 dkg savanyú káposzta, 50 dkg szilva, 30 dkg parasztkolbász, 1 fej vöröshagyma, 2 ek. olaj, 1 ek. pirospaprika, 1 kk. őrölt majoránna, 1 babérlevél, 2 dl tejföl, 1 ek. liszt Előkészítés: a káposztát öblítsük át, nyomkodjuk ki. A szilvát mossuk meg, magozzuk ki. A kolbászt hideg vízzel öblítsük le, húzzuk le a bőrét, és szeleteljük fel. A hagymát tisztítsuk meg, és vágjuk apróra. Elkészítés: 1. Melegítsük fel az olajat egy nagyobb lábasban. Tegyük bele a hagymát, pirítsuk üvegesre, majd hintsük meg a pirospaprikával, és öntsük fel 1,5 liter vízzel. 2. Tegyük a hagymás lébe a káposztát, sózzuk, borsozzuk, hintsük meg a majoránnával, dobjuk bele a babérlevelet, és erős tűzön forraljuk fel. Amikor felforrt, adjuk hozzá a szilvát és a kolbászt. Keverjük össze, és lefedve 45 perc alatt főzzük puhára. 3. Keverjük simára a tejfölt a liszttel, öntsük hozzá a leveshez, dolgozzuk össze, és még egyszer forraljuk fel. Ezt a pikáns levest forrón tálaljuk.
Sajtkrémmel töltött szilvafalatkák
Hozzávalók 4 személyre: 16 szem szilva, 1 gerezd fokhagyma, 20 dkg natúr sajtkrém, 32 fél dió Előkészítés: a szilvát mossuk meg, magozzuk ki, és vágjuk félbe. A fokhagymát tisztítsuk meg, és vágjuk apróra. Elkészítés: 1. A sajtkrémet keverjük simára egy csipet őrölt fehér borssal, majd dolgozzuk bele a fokhagymát. 2. A fél szilvákat töltsük meg sajtkrémmel, ültessünk rá egy-egy fél diót. A megtöltött szilvákat rendezzük tálra, és tegyük hűtőbe egy órára. 3. Tálalásnál szúrjunk kis koktélos villákat a szilvákba, és vendégváró falatkaként vagy előételként kínáljuk.
Habos szelet
Hozzávalók kb. 20 szelethez: 1 cs. élesztő, 1 dl langyos tej, 30 dkg liszt, 5 dkg margarin, 5 dkg cukor, 1 cs. vaníliás cukor, 1 tojás. A töltelékhez: 1,5 kg szilva, 20 dkg darált dió, 5 dkg cukor, 1 tojás, 1 mk. őrölt fahéj, 4 dl tejszín. A tetejére: 8 tojásfehérje, 20 dkg cukor. Előkészítés: az élesztőt morzsoljuk a langyos tejbe, kevés cukrot adjunk hozzá, és meleg helyen futtassuk fel. Szitáljuk egy tálba a lisztet, adjuk hozzá a megkelt élesztőt, a margarint, a cukrot, a vaníliás cukrot, a tojást, egy csipet sót, és dagasszuk sima tésztává. Meleg helyen, letakarva kelesszük a duplájára. A szilvát mossuk meg, magozzuk ki. Elkészítés: 1. Kenjünk ki egy tepsit margarinnal. A tésztát lisztezett deszkán kissé gyúrjuk át, nyújtsuk ki, és tegyük a tepsibe. A tetejét szórjuk meg a dióval, kevés cukorral, rakjuk rá a szilvát, és 10 percig hagyjuk kelni. A sütőt 180 fokra melegítsük elő. 2. A tojással, a cukorral, a fahéjjal keverjük simára a tejszínt, és öntsük a szilvákra. Tegyük a sütőbe, és 45 percig süssük. Vegyük ki a sütőből, és 15 percig hagyjuk hűlni. A sütőt közben 200 fokra melegítsük fel. 3. A tojásfehérjét verjük kemény habbá egy csipet sóval és a cukorral. A habot kenjük a kissé kihűlt süteményre, majd tegyük vissza a sütő legfelső részére, és kapassuk aranyszínűre. A tepsiben hűtsük ki, csak utána szeleteljük.
Fotó: Kiskegyed Konyhája