Nincs még egy ország, amely ilyen színes főzelékarzenállal büszkélkedhet, mint a miénk. A különféle zöldségekből könnyűszerrel elkészíthető finomságok laktatóak, vitamindúsak, ízletesek és nem hizlalnak.
A legújabb kutatások szerint a növényekben ezerszámra található másodlagos bioaktív anyagok jelentőségét nem szabad lebecsülni. Ezek adják a növények – gyümölcs, főzelékfélék, saláta – színét, ízét, illatát, és állítólag az egészség megtartásában is fontos a szerepük. Ezek a másodlagos bioaktív anyagok ugyanis lekötik az anyagcsere során képződő veszélyes szabad gyököket, amelyek a daganatos betegségek kialakulásáért felelősek.
Zöldségek és ami bennük van
– Sárgarépa, paprika, sárgabarack, paradicsom, mangó, brokkoli, spenót: Karotinoidok. Gátolják az oxidációt, javítják az immunrendszer működését, csökkentik a koleszterinszintet. – Fejes saláta, eper, málna, szőlő, cseresznye, vöröskáposzta, hagyma, vörös bor, tea: Flavonidok. Gátolják a véralvadást, erősítik a védekezőrendszert, gyulladásgátlók, vérnyomáscsökkentők, szabályozzák a vércukorszintet. – Napraforgómag, szézám, szójabab: Fitoszteronok. Csökkentik a koleszterinszintet. – Zöldbab, zöldborsó: Szaponinok. Gátolják a baktériumok, vírusok, gombák szaporodását, erősítik az immunrendszert, csökkentik a kolszterinszintet. – Fokhagyma, hagyma, zöldhagyma: Szulfidok. Védenek a baktériumok, vírusok, gombák ellen, akadályozzák a véralvadást, antibiotikum-szerű hatásuk van. – Gabonafélék, hüvelyesek: Fitinsavak. Gátolják a gyulladást. – Hüvelyesek: elsősorban a szója Proteáze-inhibitorok. Szabályozzák a vércukorszintet, gyulladásgátlók. – Mustár, torma, káposztafélék: Glukozinolát. Gomba, vírus, baktériumellenes hatásúak.