Jól alszol éjszakánként? Igen?! Akkor Te szerencsés vagy! Hazánk lakosságának majd fele alvászavarral küzd.
Az epizódikus álmatlanság -amikor egy-egy külső hatás miatt ideiglenesen áll fent alvászavar, három hónapnál rövidebb ideig- minden második felnőttnél előfordult már.
A krónikus álmatlanság az emberek 10-20 %-t érinti. Sokan el sem jutnak a szakrendelésre, mivel már a háziorvosnál megállnak és jellemzően altatóval igyekeznek segíteni a bajon.
Az alvásgyógyász szerint a stresszes, feszültséggel teli, túlhajszolt életmódnak köszönhetően egyre többeket érint az alvászavar.
Veszélyes, öngerjesztő folyamat lehet, ha valaki a napi feszültséget beviszi a hálószobába. Ezután aztán nem tud aludni, másnap kialvatlanság miatt nem teljesít jól, majd újabb feszült nap után ismét hazamegy.
A legrosszabb esetben már a hálószoba, vagy az ágy látványa is kiválthatja az álmatlanságot, ha valaki már attól retteg, hogy megint nem fog tudni rendesen aludni.
Elborzasztó adatok!
Mit is tehetünk?
A Feng Shui tudománya az altatón kívül számtalan más eszközt is kínál a megoldásra törekvőknek.
Először azonban mielőtt nekiugranánk a bútortologatásnak, azt érdemes tisztáznunk mégis milyen okok vezetnek lelki-szellemi szempontból az alvászavarhoz. Mely megnyilvánul a tárgyi környezetben.
Hiszen nem a tárgyak okozzák a problémákat! A tárgyak, a lakás kialakítása mutatja fizikai síkon, milyen belső gondokkal küzdemek az ott élők. Innen indulunk.
Azok, akiknek az elalvás okoz gondot, nem szeretik, ha elvesztik a kontrollt, nem ők irányítanak. A túl sok gond, a kényszerből vagy önként magukra vállalt megmentő szerep, a félelem az irányítás elvesztésétől járul hozzá, hogy alvászavarral küzdenek.
Vannak, akik pontosan az ellenkező végletet mutatják. Szinte állandóan alszanak. Ők menekülnek a felelősségtől, az élet aktív megélésétől, másokra hárítva a megoldandó feladatokat.
Akik pedig néha ébren alszanak el, a legváratlanabb pillanatokban is akár, felborították életükben az aktív cselekvés és a passzív pihenés egyensúlyát.
Még sok-sok más típus is létezik, mindnek az általános jellemzőkön túl, megvan a maga egyéni színezete, amint egyedi mindenki otthona is.
Tehát érdemes alapos önvizsgálattal egybekötni a lakás átrendezést. Átrendezve a napi rutint, a gondolat- és érzelemvilágot, az emberi kapcsolatokat is.
1. Hálószoba választás
A bejárattól lehetőleg a legtávolabbi részeken alakítsunk ki hálószobát, ezzel is biztosítva nyugalmunkat, intim szféránk megőrzését.
A bejárat közeli hálókban nehezen tudjuk kipihenni magunkat, hiszen a beáramló energia inkább feltölt, mint békés alvásra csábít.
Óvakodni érdemes továbbá a bejárathoz közeli hálószoba kialakítástól, mert ha az érkező vendégek azonnal a hálónkat látják, akkor könnyen folynak bele magánéletünk olyan részeibe is, melyet nem kívánunk.
Ilyen elrendezésnél gyakoribbak az egészségügyi panaszok és a fáradékonyság.
2. A hálószoba nem dolgozószoba!
A hálószobában soha ne rendezzünk be dolgozósarkot.
Ugyanis így munka közben a pihenésre áhítozunk, míg pihenéskor az el nem végzett munka frusztrál bennünket.
Leghelyesebb tehát elkerülni, vagy ha így van, megszüntetni.
Ha ez teljességgel lehetetlen, akkor állítsunk paravánt, térelválasztó bútort, hogy különválasszuk ezeket a funkciókat.
Arra törekedjünk, hogy az ágyból ne lássuk a dolgozórészt és fordítva.
3. Ki a tévével a hálóból!
A tévé a Feng Shui szabályai szerint nem a hálóba való.
Ha már mindenképpen ragaszkodunk kedvenc társunkhoz, mert egy idő múlva emberek helyett a tévé válik azzá, akkor hagyjuk.
Azonban a következők valamelyikét alkalmazzuk negatív hatásai kiküszöbölésére.
Készítessünk vagy vásároljunk olyan bútort, melybe éjszakára bezárhatjuk a tévét.
Ha erre nincs pénzünk, akkor takarjuk le egy valódi selyemből készült kendővel a készüléket.
A gondosabbak jól teszik, ha a konnektorból is kihúzzák a csatlakozóját. Ugyanis az elektromos tárgyak elektroszmogot bocsátanak ki, már akkor is, ha csak a konnektorba vannak bedugva. Nem beszélve arról, hogy működés közben ez a hatás még fokozottabb.
Zaklatott idegállapotot, depressziót, túlzott ingerlékenységet, felpörgetettséget, fáradékonyságot, általános érdektelenséget, energiahiányt, szexuális vágy csökkenést, impotenciát és még számtalan egészségügyi problémát egyaránt okozhatnak.
Ma mikor a háztartások dugig vannak a különféle elektromos ketyerékkel, és már a kenyér szeletelést is gép végzi helyettünk, kár csodálkozni az általánosan tapasztalható negatív lelki állapotú emberek sokaságán.
4. Kedvező elrendezés
Az ágy támlája érintkezzen a fallal, míg többi oldala legyen szabadon körbejárható.
Ez az elhelyezés utal párkapcsolatnál az egyenrangúságra, míg egyedülállóknál (életkortól függetlenül) a helyes önértékelésre. Arra, hogy sem jobbnak, sem rosszabbnak nem tartjuk magunkat a többi embernél. Ez az elrendezés azt fejezi ki, hogy egyenrangú félként kezeljük embertársainkat, nyitottak vagyunk, nincs bennünk félelem.
Megfigyelték, hogy félős kisgyerekek és felnőttek, önbizalomhiányban szenvedők kedvelik azt a formát, hogy ágyukat szorosan a falhoz tolják. Fizikai szinten e probléma kezelésére kínál módot, ha változtatunk az ágy elhelyezésén.
5. Polcok, gerendák, csövek fej fölött
A polcok, a gerendák, a szabadon futó csövek a fejünk fölött, illetve ha bármely szögben is megy át testünkön, az adott szerveket károsítja.
Fej fölött fejfájás, migrén, gondolati zavarok.
Hosszanti irányban gerinc problémák.
Ha két ember fekszik az ágyban és köztük fut a gerenda, akkor rövidesen elválnak útjaik vagy ha együtt is maradnak, akkor is lelkileg eltávolodnak.
Tetőtérben csapott, nem teljes belmagasságú részen – a különböző belmagasságú terekben az alacsonyabb részen pangó energiamezők jönnek létre, melyek zavarják a nyugodt pihenést. Mivel sokszor éles sarkok is keletkeznek a tetőtér kialakításával, falélek, melyek vágó energiát (sha) küldenek az alvókra, ez tovább tetézi a problémákat. Végül igen komoly fizikai szintű betegségekhez vezetnek.