Nem léteznek egymástól elkülöníthető, izolált jelenségek, ugyanis világunkban minden mindennel összefügg és hatást gyakorol egymásra!
A csi (chi) a taoista felfogás szerint az az éltető energia, melynek köszönhetően minden folytonosan változik, alakul ezen a bolygón. „A csi által létezünk, s a csi bennünk lakozik. A csi éltet minden Életet Égen és Földön. Aki tudja, hogyan áramoltassa a csit, megőrzi egészségét, és távol tartja magától a bajt.”- szól az ősi szöveg.
Mennyi az energiád?
Születésekor minden lény egy meghatározott csi mennyiséget hoz magával, melyből élete végéig gazdálkodik. Ezt nevezik vese-csinek, lévén fizikai síkon a vesénél tárolódik. Képzeljük most el testünket úgy, mint egy szalonból vásárolt nulla kilométeres autócsodát, melyhez használati utasításként elmondják, hogy milyen üzemanyaggal működik, milyen teljesítményre képes. Ha ennek ellenére nem megfelelő benzint tankolunk, folyamatosan erején felüli sebességre kényszerítjük járművünket, hamarosan gyakori vendégei leszünk a márkaszerviznek. A fizikai testet tekintve a helytelen életmód vezet a csi természetellenesen gyors fogyatkozásához. A távol-keleti orvoslásban az akupunktúra a csi helyes áramlásának helyreállítását célozza meg az energiablokkok feloldása révén. A testben ugyanúgy épülnek fel az energiapályák (meridiánok), a szervek, a csakrák, mint ahogy a világegyetem működik és ezen belül földi életterünk is. Nyugati gondolkodásunk is kezdi beépíteni lassacskán ezen elméletet, a hazai természetgyógyászatban bioenergia néven emlegetik a csit.
A Feng Shui segítségével az az elsődleges célunk, hogy olyan lakókörnyezetet alakítsunk ki, melyben az ott élők éltető energiát nyernek, ezzel megteremtődik számukra fizikálisan is az elégedettség, a belső béke, a harmónia érzése. Munkahelyek esetében azt tapasztalhatjuk, ha megfelelő az éltető energia jelenléte, akkor a dolgozók közti energiarabló harcok helyett valóban a hatékony munkavégzés kerül a középpontba. Ha pedig szívvel-lélekkel végzik mindnyájan munkájukat, azzal a tudattal, hogy ez életfeladatukkal összhangban áll, akkor nem marad el a kedvező bevétel sem.
A környezet akupunktúrás kezelése
A Feng Shui-t nevezik a környezet akupunktúrás kezelésének is, lévén ezzel a tudománnyal képesek vagyunk meghatározni, hogy egy adott lakás helyiségei mely szervünknek felelnek meg, továbbá az egyes területek a csakráinkkal is párhuzamba állíthatóak. Orvoslásként szolgál a csi megfelelő összegyűjtése, táplálása, szakszerű végigvezetése valamennyi helyen, továbbá a megfelelő szimbólumok, színek alkalmazása az adott életterületeken. A megfelelően kialakított otthon olyan a lakók számára, mint az éltető energiában bővelkedő táplálkozás a test számára. A Feng Shui fő feladata, hogy egy-két eszközzel a negatív hatásokat kiküszöbölje, megteremtse a lehetőségek áramlását és persze, a kiaknázás módját is biztosítsa. Továbbá abban segít, hogy konkretizálja, mi áll valójában a problémák mögött, milyen emberi hibákat kell kiküszöbölnünk, világosan felhívja a figyelmet különféle erények fejlesztésére, s ezzel hozzásegít a helyes önismerethez és az állhatatos önneveléshez.
A tudomány álláspontja
A Feng Shui-t sokan egy kézlegyintéssel sorolják a szélhámosság, kínai mágikus praktika kategóriába, anélkül, hogy elgondolkodnának, miként is vélekedik mai tudományunk minderről. dr. James Ephraim Lovelock (1919-), napjainkban is élő angol biokémikus, a NASA felkérésére tanulmányozta a Mars bolygót, a lehetséges élet lehetőségét. Majd ezt követően vizsgálta a Föld bolygót, s ennek hatására 1979-ben adta közre új Gaia-hipotézisét (Gaia: A földi élet új megvilágításban). Gaia, a görög Föld Istennő, aki egyszerre jóságos és kegyetlen. Barátságos azokkal, akik követik szabályait, ám a kihágásokat kegyetlenül megtorolja. A Föld egy pontosan kiegyensúlyozott rendszer, élő entitás, amely saját túlélése érdekében szabályozni tudja a rajta uralkodó állapotokat. Tehát amennyiben az emberi faj túlzottan veszélyessé válik a Földnek környezetpusztító tevékenysége, mérhetetlen mohó fogyasztási szokásai miatt, úgy az természeti katasztrófák, járványok formájában válaszol a támadásokra. A különféle törzsi mítoszokban rokon szemlélettel találkozhatunk, hiszen megannyi kultúra ábrázolja egyetlen élőlénynek a Földet, mely egyetlen őssejtből fejlődött ki. „Nem a Föld tartozik az emberhez, hanem az ember a Földhöz. Az ember nem szövője, csupán egyik szála az Élet hálójának. Bármit is tesz a hálóval, önmagával teszi.” – vallotta Seattle (1786-1866) indián törzsfőnök, akiről a későbbiekben Seattle város a nevét kapta. Modern tudományunk is igazolja mindezt, azon felfedezéseivel, hogy nem léteznek egymástól elkülöníthető, izolált jelenségek, ugyanis világunkban minden mindennel összefügg, hatást gyakorol egymásra. Így válik érthetővé, hogy miként is működik a Feng Shui, hogyan hathatnak egymásra olyan dolgok, mint a fizikai környezetünk és az életünk eseményei, továbbá, miért hat azok életére is, akik nem hisznek benne. Ha a csecsemő leejti a csörgőjét a földre, az egyszerűen lezuhan – nem kérdezi: ismeri-e a baba a törvényt vagy sem. Működik 0-24 órában! A Feng Shui több ezer éves tudománya ezen törvényeket és hatásokat vizsgálja. Tehát csak megállapításokat tesz, észreveszi az összefüggéseket, nem pedig alkotja azokat. Mint a gravitációt sem Newton hozta létre, hanem csak felismerte és leírta a működésmechanizmusát.
Kérdésed van? Keresd az astronet.hu szakértőjét, Halzer Dorottyát: www.afengshui.hu