A Gaia-elmélet alapján mindannyian a bolygónk egészét magában foglaló szuperorganizmus elidegeníthetetlen részei vagyunk. De össze lehet-e egyeztetni a modern ember életformáját a környezet megóvásával, a természet védelmével? Például van-e olyan telefontok, ami a fenntartható fejlődéssel összhangban valóban környezetbarát?
Az ősi, nagy kultúrák közül több is élőlényként tekintett a bolygónkra, az emberiség egyik fő küldetésének pedig azt tartotta, hogy harmonikusan illeszkedjen ehhez a rendszerhez. Hasonlóan a növényekhez és az állatokhoz, amelyeknél ez a harmónia spontán, természetesen van jelen.
A Gaia-elmélet
Arra, hogy idáig – tudniillik, hogy a Föld egy egységes, komplex, élő rendszer – a tudomány is eljusson, egészen az 1960-as évekig kellett várni. Ekkor fogalmazódott meg először Dr. James Lovelock kémikus, kutatóorvos fejében az elképzelés, amit a 70-es években öntött végső formába Lynn Margulis mikrobiológussal közösen.
A Gaia-elmélet szerint szerint a Föld összes élő és élettelen része szorosan összefüggő, homeosztatikus rendszert alkot. Így a bolygó és a rajta kialakult élet a kezdetektől kölcsönösen hat egymásra. A bioszféra az élővilág evolúciója alakítja, szabályozza az éghajlatot, az óceánok sókoncentrációját, a légkör oxigéntartalmát. Ugyanakkor ezek is visszahatnak az élővilágra. A Föld tehát egy komplex, de egységes rendszer, amely bizonyos szempontból szuperorganizmusként működve kialakítja, illetve fenntartja a földi élethez szükséges optimális fizikai és kémiai környezetet.
Az elméletnek természetesen vannak kritikusai, de azt senki sem vitatja, hogy az ipari forradalom óta az emberi tevékenység egyre kevésbé van összhangban bolygónk komplex klimatikus rendszerével és bioszférájával. A Gaia-elméletből következően ugyan a Föld igen széles határok között képes fenntartani az élet feltételeit, de az már most is látszik, hogy a fokozott emberi tevékenységnek számos faj áldozatául esik. És arra is egyre komolyabb esély van, hogy az emberi civilizáció sem lesz fenntartható a jelenlegi formában.
Az okostelefon-ipar hatása a bioszférára
A számos környezetszennyező, a bolygó erőforrásait túlhasználó ágazat közül az egyik a mobiltelefonok és a hozzájuk kapcsolódó kiegészítők gyártásával foglalkozó iparág. Számos fém, köztük ritka, nehezen bányászható nyersanyagok szerepelnek az alapanyagok között. Ráadásul a gyártáshoz szükséges anyagokat és a készterméket is nagy távolságokra szállítják.
Nem jobb a helyzet a telefontokok piacán sem, amelyek nagy része olcsó műanyag. Az ilyen tokok viszonylag rövid idő után a szemétbe kerülve tovább duzzasztják azt az egyébként is jelentős mennyiségű hulladékhalmazt, ami a bolygót terheli.
Ennek ellenére a mai világban kevesen engedhetik meg maguknak, hogy ne használjanak okostelefont. Ha pedig van telefonunk, természetes, hogy tokkal védjük a sérülésektől. Ezáltal közvetve a környezetet is védik, mivel a tokok használatával a telefonok élettartama is megnő. Ráadásul a közhiedelemmel ellentétben választhatunk olyan megoldást, amely a műanyagból készült tokoknál sokkal kevésbé terheli a Föld élővilágát.
Következzen két konkrét példa a magyar telefontokok és kiegészítők piacának meghatározó szereplője, az Etuo.hu jóvoltából.
Telefontok ökobőrből: a valódi bőr minősége a negatív hatások nélkül
Régebben a műbőr volt az egyetlen alternatíva a valódi bőrrel szemben, azonban ez nagyon messze van az igazi bőrtől. Arról nem is szólva, hogy egyik fő alapanyaga a legkevésbé sem környezetbarát műanyag.
Szerencsére most már elérhetőek az ökológiai bőrből, röviden ökobőrből készült termékek is. A valódi bőr tokokat szarvasmarhabőrből készítik, ami aránytalanul sok víz felhasználásával és üvegházhatású gáz kibocsátásával jár. Ráadásul a cserzéshez is erősen mérgező vegyszereket használnak.
Az ökobőr alapanyagát ezzel szemben természetes rostnövények jelentik, például a len, a gyapot vagy ananász. Cserzéséhez pedig növényi olajokat használnak. Az ilyen telefontokok a műbőrnél sokkal “bőrszerűbb” hatást keltenek, olyannyira, hogy megtévesztésig hasonlítanak mind látványban, mind a tapintásukban a valódi bőrre.
A prémium minőségű ökobőr telefontokok színezése is környezetbarát anyagokkal történik. Ha tehát egy bőrtokot szeretnél, de sokkal “zöldebb” változatban, válaszd az ökológiai bőrből készült darabokat.
Fa telefontokok: vissza a természethez
Kevesen tudják, hogy a fa egy megújuló energiaforrás, pedig ha a használati tárgyak alapanyaga erdőgazdaságokból kerül ki ez tényleg így van. Ilyenkor ugyanis a kivágott fák helyére folyamatosan újakat ültetnek, az állandó utánpótlás következtében az élő faállomány mennyisége nem csökken. Vagyis mindig állandó mennyiségű fa köti meg a szén-dioxidot, fogja meg a port, és termeli a oxigént. A fa további előnye, hogy a természetbe visszakerülve viszonylag gyorsan lebomlik, nem halmozódik fel szemétként, mint a műanyag.
Ugyanakkor a legtöbb fa telefontok tartalmaz műanyag vagy fémelemeket, amelyek stabilabbá, ütésállóbbá teszik. Ez sajnos szükségszerű, hogy valóban meg tudják védeni a mobilt a külső fizikai behatásoktól. Éppen ezért érdemes olyan fa telefontokot választani, ahol az egyéb anyagok aránya alacsonyabb.
Szponzorált tartalom