Nem csak az ételeinket ízesíthetjük vele, sok panaszunkra is gyógyírt jelenthet!
Ma már talán nincs is olyan konyha, amelyik ne ismerné, vagy ne használná az oregánót, de talán kevesen tudják, hogy a természetgyógyászatban is mennyire hasznos ez a fűszernövény.
Évezredek óta ismerik már Közép- és Dél-Európában, Oroszországban és a Kaukázusban is. Az oregánó szereti a kopár, hegyes helyeket, a meleg erdőszéleket, meredek rézsűket. A virágzó növényt júliustól szeptemberig gyűjtjük be, utána már védeni kell a napfénytől.
Az oregano tökéletesen harmonizál a mediterrán konyha minden más fűszerével, mint például a kakukkfűvel és a rozmaringgal, a francia fűszerekkel, a babérlevéllel, a levendulával és a zsályával is, csak a majorannával nem illik össze… Jó, ha az oreganót legalább negyed óráig együtt főzzük vagy pároljuk együtt az étellel, mert az aromája csak a hő által teljesedik ki igazán. Vigyázzunk vele, mert nagyon erős fűszer, takarékosan bánjunk vele. A vad fajtájában nagyon sok éterikus olaj van, thymol és carcacrol, valamint falvonoidok, keserű- és cserzőanyagok.
Nyugodtan készíthetünk belőle teát, ez görcsoldó hatású, nyugtatja a gyomrot, és az emésztésünket is javítja. Antibakteriális hatása a szájüreg gyulladásait hathatósan gyógyítja.
Az oregánó gyógyító hatással van az alábbi egészségügyi problémákra:
– Cellulitis
– Görcsös köhögés
– Puffadás
– Torok- és mandulagyulladás
– Emésztési zavarok
– Pikkelysömör ellen.
Benne található gyógyító hatóanyagok:
– Cserzőanyagok
– Thymol
– Éterikus olajok
– Keserűanyagok
– Carcacrol
Oregánótea
Negyed liter vizet felforralunk, leöntünk vele egy púpozott evőkanál oregánót, tíz percig állni hagyjuk, leszűrjük, naponta 2-3 csészével isszuk.