Friss oxigént adnak, táplálékul szolgálnak embernek és állatnak. És gyógyítanak. A növények egészségre gyakorolt jótékony hatását minden kultúra nagyra becsülte, a gyógyítók évezredeken keresztül kizárólag növényekből származó orvosságokkal kezelték a betegségeket.
– A füvek, fák, virágok, bokrok, algák, amelyek az egész világot benépesítik, nélkülözhetetlenek a táplálkozásunkban és nélkülözhetetlenek a gyógyításban – mondja Bíró Tünde holisztikus életmódszakértő. – Az élő szervezetek egységes rend szerint működnek, pótolhatatlan energiákat, rezgéseket és anyagokat termelnek.
Sikeres klinikai kutatások
A keleti orvoslás gyökerei több mint 4000 évre nyúlnak vissza – folytatja a szakértő. – Gyógyszereik kizárólagos vagy fő alkotórészei a növényi orvosságok. Hatóanyagaikat egyre inkább ismeri és elismeri a nyugati orvoslás is. A Tibeti Medicina egyik klinikai vizsgálatok által is hatásosnak bizonyult növényi kiegészítője például egy svájci gyógyszergyár termékai között is szerepel. A készítmény abszolút hatásos a keringési rendszer egyik betegsége ellen, a szívbetegségek és az immunrendszeri problémák kezelésében.
Fő összetevője a miróbalán, amelyet a Tibeti Medicina és kultúra évezredek óta szent növényként tisztel, az egyetlen növény, amelynek minden alkotórésze gyógyszerként használatos. A nyugati orvoslás sok más gyógynövény hatóanyagait is használja – szívgyógyszerekhez például a gyöngyvirág termésének hatóanyagát. A feketedió-tinktúrát Németországban rákellenes és gyulladásgátló gyógyszerként törzskönyvezték.
A Gingko biloba hatóanyagait keringési betegségek gyógyszereiben találjuk meg. Klinikai kutatásokat ma is indítanak a növényi hatóanyagok eredményességének bizonyítására. A macskakarom hatóanyagából készült tabletta daganatellenes hatásának bizonyítására például hazánkban is folytak kísérletek klinikai körülmények között, kiváló eredménnyel. A vizsgálatot az Országos Gyógyszerészeti Intézet engedélyével végezték 2003-ban.
A Noni és Aloe vera hatóanyagaival végzett tudományos kísérletek százai bizonyítják a növény orvosilag elismert pozitív hatását. Több egyetem, Magyarországon a Corvinus és a Szent István foglalkozik gyógynövénykutatással, az USA-ban pedig az Illinois-i egyetem külön tanszéket hozott létre a rákellenes növényi hatóanyagok, a phitokemikáliák hatásának a tanulmányozására, eredményességük bizonyítására. Ne feledjük azonban, hogy a növények alkotórészekre szedésével nem jutunk el a lényeghez. A növények a teljességet kínálják számunkra, a természet teljességének rezgéseit, amelyet növényi táplálék és gyógynövények formájában, mint az élet információját vehetjük magunkhoz.
Noni – a szent növény
A Csendes-óceáni térség legjelentősebb gyógynövénye, amelynek szinte minden részét (a gyökerét, a kérgét, a levelét, a gyümölcsét és a magját is) használják. Az őslakosok évezredek óta fogyasztják egészségük megóvása érdekében. A gyümölcs préselt leve a tapasztalatok szerint véd a különféle fertőzések ellen. A ginsenghez hasonlóan szent növénynek tartották – mindkét növényt említik az ősi Ashyuka-krónikában. Természetes lelőhelyén egészségvédő növényként fogyasztották. Amikor az 1700-as évek végén az európai felfedezők eljutottak a dél-ázsiai szigetekre, James Cook kapitány hajónaplójában leírta megfigyeléseit, hogyan használják a bennszülöttek a nonit.
A II. világháború során a polinéz szigetekre vezényelt katonák kézikönyvében szerepelt a noni mint biztonságos ennivaló, olyan növény, amellyel megőrizhetik erejüket. A noni szinte mindenhol képes gyökeret ereszteni, a tengerpart mentén, az őserdők mélyén, a hegyoldalakon és síkságokon, de még vulkáni talajon is. Jól tűri a szélsőséges időjárási és környezeti tényezőket is, így tökéletesen érzi magát nedves vagy száraz vidéken, savas, alkáli vagy sós környezetben egyaránt.
Hivatalos, angol nyelvű internetes oldalán a gyümölccsel kapcsolatos kutatások találhatók. Ezekből kiderül, hogy rengeteg kutatást végeztek híres egyetemek, híres laboratóriumai, szerte a világban, hogy magyarázzák a gyümölcs levének daganatellenes, vérnyomást szabályozó, diabéteszre, köszvényre és egyéb betegségekre gyakorolt kedvező hatását. A Tahitian Noni Juice-szal folytatott, jelenleg is folyamatban lévő kutatások foglalkoznak a rákmegelőző hatással az aktív dohányosok körében. A szív és érrendszeri betegségekre gyakorolt hatásait Chicagótól Hamburgig számtalan kutatóintézet vizsgálja. Foglalkoznak a növény mikróba- és gombaölő tulajdonságainak kimutatásával és a szervezet ösztrogénháztartására gyakorolt hatásával is.
Hoodia gordonii – a fogyasztó kaktusz
A pozsgás növény Délnyugat-Afrika és Botswana sivatagos területein honos. Állítólag a Kalahári-sivatag bennszülöttei évezredeken át azért fogyasztották, hogy energikusak és erősek legyenek, és hogy a hosszú vadászat ideje alatt ne érezzenek éhséget. A hoodia gordoniit először egy holland antropológus fedezte fel a bennszülött nomád törzsek tanulmányozása során 1937-ben. Amikor a növény különös képességére fény derült, a nyugati világ állandóan túlsúllyal küzdő fogyasztói érdekében vizsgálni kezdték ennek okát. Kiderült, hogy a hoodiában található egyik molekula felel a növény étvágycsökkentő, energizáló, testsúlycsökkentő hatásáért.
A növényben kimutatott, P57 jelű molekula közvetlenül bejut a kisagyba, és jeleket küld a vércukorszintről, ezzel megszünteti az éhségérzetet, csökkenti a kalóriabevitelt, valamint segíti a telített zsírok felszívódását. Ráadásul kedélyállapotunkat is képes javítanim, felgyorsítja anyagcserénket, így segíti a zsírlebontást is. A P57 Hoodia lényegében egy drog, amely becsapja az agyunkat, amely hatására nem kívánja az élelmet.
Homoktövis – az immunerősítő
Már az ókorban felismerték, hogy a homoktövis bogyója és levele gyógyhatással rendelkezik. A nálunk is őshonos növény a Duna és a Dráva homoktalaján él. C-vitamin-tartalma, a citroménak a tízszerese. Gyümölcsét gyógyszeralapanyagként is hasznosítják nehezen gyógyuló sebek, fekélyek gyógyítására. A homoktövis növeli szervezetünk saját védekezésének hatékonyságát. Több kutató laboratórium igazolta, hogy E-vitamin- és esszenciáliszsírsav-tartalmának köszönhetően jótékony hatással van a száraz, berepedezett bőrre, állítólag véd a káros UV-sugárzástól.
Általános legyengülés, illetve különösen fertőző betegségek és műtétek után jó immunrendszer-erősítő. Ahhoz képest, hogy szinte mindehol képes gyökeret ereszteni, meglehetősen drágán árulják a belőle készült termékeket. Feldolgozva dzsem, bor, ivólé, likőr, zselé, sőt olajtermék is készül belőle.
Macskakarom – a daganatmegelőző
A macskakarom Peruban őshonos. Hazánkban az egyik elsőként engedélyezet, egzotikus immunerősítő gyógynövény. A népi gyógyászat 2000 éve alkalmazza. Hatására fokozódik a fehérvérsejtek termelődése és aktivitása – innen gyulladáscsökkentő, vírusölő és daganatgátló hatása. A daganatok növekedését elsősorban azzal gátolja, hogy elősegíti a vérben található daganatsejteket ölő ellenanyagok fokozott termelődését, s közben nem károsítja az egészséges sejteket. Csökkenti az ödémákat, a fertőzéses megbetegedések kockázatát, enyhíti a fájdalmat, csillapítja a lázat, csökkenti a trombózis kialakulásának esélyét, javítja a kiserekben a keringést.
A világ számos országában végeztek a növénnyel kísérleteket. Őshazájában José Luis Aguilar Olano perui immunológus professzor: az általa vezetett sejt- és állatkísérletek, valamint a humánvizsgálatok során bebizonyosodott, hogy nem toxikus, gyulladásgátló és antioxidáns hatású. A 2002-ben megalakított Természetes eredetű anyagok az onkológiában nevű munkacsoport macskakarom-tablettát is ajánl a kemoterápia mellé. Megfigyelték ugyanis, hogy csökkentek a kemoterápia kellemetlen mellékhatásai, a kezelés során a betegek fizikai és pszichés állapota javult, a fehérvérsejtszám is kisebb mértékben csökkent.