A legtöbb zöld fűszer gyógynövény is egyben. Termesztésük egyszerű, akár a konyhaablakban is nevelhetjük őket. A legjobb, ha frissen felhasználjuk, de a fűszerpolcon mindig legyen belőlük – legalább szárított formában.
Tárkony
Enyhe érzéstelenítő hatású, teája enyhíti az álmatlanságot, javítja az emésztést. Bársonyos, zöld levelei kissé ánizsos zamatúak, enyhén csípősek, csöppet kesernyések. Jól illik csirkéhez, halhoz, rizshez, zöldbabhoz, salátákhoz.
Lestyán
Magjának vagy levelének főzete az inkontinenciára jótékony hatású. A franciák hamis zellernek nevezik, levele kissé a petrezselyemhez hasonlít. Húsos ízt kölcsönöz az ételeknek, ezért húslevesbe kitűnő. A gyönge fiatal leveleket salátába, az összezúzott magokat kenyértésztába, salátába vagy rizsre tehetjük.
Fodormenta
Enyhíti az emésztési nehézségeket, a hányingert, a felfúvódást. A mentatea segít a megfázáson, hidegen lázcsillapító lemosásra, hűsítésre, toroköblítésre használhatjuk. Leveleit virágzás előtt gyűjtsük. Desszertek, koktélok ízesítésére, díszítésére nagyszerű, de egy pohár vízbe is dobhatjuk ízesítőként.
Rozmaring
Enyhíti a másnaposságot, javítja a memóriát, illóolaja a homlokba dörzsölve csillapítja a fejfájást. Egész ágacskáit vagy a tűleveleit már a főzés, sütés elején az ételhez adhatjuk. Bárány-, hal-, vad-, továbbá szárnyas húsból készült sültek, valamint töltött húsételek, burgonya ízesítésére használjuk. Hagymás pácokba, mártásokba is kitűnő. Átható aromája miatt kis mennyiségben kell adagolni.
Metélőhagyma vagy snidling
Vértisztító és érelmeszesedést gátló növény. Csökkenti a vér koleszterinszintjét és a vérrögképződést. Betegségmegelőzésre is kitűnő. Jellegzetes ízét a hagymaolaj adja. Legjobb, ha ollóval aprítjuk, és csak a főzés végén keverjük az ételbe. Frissen a legízletesebb, így a legmagasabb C-vitamin-tartalma. Szendvicsekre, paradicsomos salátákba, szószokhoz, túrós és tojásos ételekhez kitűnő.
Bazsalikom
Gyomorerősítő, étvágygerjesztő hatású. Egyike a leggyakrabban használt fűszereknek. Leveleit letépkedve, felaprítva a főzési idő végén tegyük az ételbe, vagy frissen szórjuk a salátára. A friss leveleket tegyük üvegbe, és öntsünk rá olívaolajat. Paradicsomos ételekbe, halakhoz, tojásételekbe, salátákba, sültekhez, pácokba, használjuk.
Oregáno vagy szurokfű
Köptető és enyhe görcsoldó hatású, a légúti megbetegedések kezelésére használható. Apróra vágott leveleit együtt főzhetjük az étellel. Tálalás előtt azonban még egyszer keverjünk belőle hozzá, hogy még jobban érezhessük ízét. Pizzákra, görög salátákba, tésztaételekbe, paradicsomos húsételekbe szórjuk. De likőrök, borok ízesítésére is kiváló.
Kakukkfű
Illóolaját viszketést csillapító kenőcsökbe, szájvízbe, szappanba keverik. Teája szélbántalmak, étvágytalanság, köhögés és görcsök ellen is hatékony. Apró leveleit letépkedve vagy az egész ágacskákat már a főzés elején beletehetjük az ételbe. Erőteljesen fűszerez, ezért keveset használjunk belőle. Amikor virágzik, akkor a legízletesebb. A felesleget kössük csokorba, és felakasztva bátran szárítsuk meg. Ha olajba tesszük, grillezéskor a húsokat kenegessük vele. Egytálételekbe, sült húsokhoz, halakhoz használjuk.
Kapor
Emésztést segítő, szélhajtó hatású. Az ágait állítsuk vízbe, így két napig friss marad. Legfinomabbak az apró levélkéi. Lecsipkedve, vagy ollóval összevágva adjuk az ételhez. Ne vágjuk késsel, mert ragacsos lesz. Igénytelen, minden sarkon megterem. Túrós ételekbe, uborkához, salátaöntetekbe, halakhoz használjuk.
Citromfű
Teája görcsoldó, álmatlanság ellen használható. Íze a citromra emlékeztet, leginkább díszítésre használjuk, pedig ennél sokoldalúbb. Tegyünk belőle a nyári melegben a limonádéba! Fenséges. Leveleit kissé felaprítva keverjük az ételbe, a főzés végén. Csak keveset használjuk belőle, mert intenzív az íze. Desszertek, gyümölcslevesek, saláták, halak, szárnyasok, mártások hozzávalója lehet.
Petrezselyem
Vízhajtó és vizelethajtó, vértisztító. Az allergia elleni küzdelemben is használhatjuk, csökkenti az allergiás tüsszögést. Hat a hörgők tisztítására, valamint csökkenti a rájuk ható ingereket. Magas az A-vitamintartalma. Ne főzzük együtt az étellel, mert elveszíti aromáját és vitamintartalmát. A friss növény leveleit és gyengébb szárait vágjuk finomra, így keverjük az ételbe, főzés végén. Szárítás és fagyasztás során sokat veszít az aromájából. Szinte minden ételbe keverhető, leginkább salátákba, levesekbe, húsételekbe, köretekhez, túrós ételekbe használjuk – díszítésként is!
Zsálya
Teája torokgyulladáskor segít. A zsíros ételek nélkülözhetetlen fűszere, mert fokozza az emésztést. Kesernyés ízű fűszernövény. Csak keveset használjunk belőle, mert aromája nagyon erőteljes. Frissen a legfinomabb, de szárítva és fagyasztva is megtartja ízét. Borjúhúshoz, zöldségekhez, tésztákhoz használjuk. Ecetek, olajok ízesítésére is kitűnő.
Csombor vagy borsikafű
Erős illata miatt afrodiziákum, az ókori istenek eledele. Görcsoldó, étvágygerjesztő hatású. Csökkenti a hüvelyesek puffasztó hatását, ezért ezekhez keverjünk belőle főzéskor. Frissítő fürdőbe is keverik, de levesek, húsételek, saláták ízesítője is lehet. Íze csípős, diétás étrendben tökéletesen pótolja a borsot.