Nem csoda, hogy alig hallottunk róla: a hatvanas években ugyanis az amerikai katonai kutatók kisajátították, polgári tudós nem foglalkozhatott vele. Ám pár évtizeddel később felszabadították a katonai fogságból és akkor a tudományos világ képviselői egy m
Az amaranthusról van szó, amely sok helyen afféle gyomként él. Bírja a rossz földet, az aszályt, és a viszontagságos időjárás mellett is bőséges termést ad. A növény hivatalos leírásában már igen régi – mégis szerfölött új – adatokat találunk: Amaranthaceae, amaranthus, közel hatvan alfaja létezik. A virága vörös színű. Apró magvai bőven teremnek, elefántcsont színűek vagy feketék. A régészek szerint ez az egyik legrégibb háziasított növény. Már hatezer évvel ezelőtt latin-amerikai sírokból is előkerült, és más bizonyítékok is vannak arra, hogy folyamatosan termesztették, hasznosították.
A megszállók tűzzel-vassal irtották az amaranthust; a növény csak néhány, a lakott helyektől távol eső, rejtett ültetvényen maradt fenn. Ennyit a véres előtörténetről. És mi van ma? A katonai alkalmazására azért került sor, mert kiderült: az amaranthusból kivonható egy bizonyos anyag, ami katonai célokra is hasznosítható. A számítógépek kemény korongjait, lemezeit ezzel a ritka anyaggal kell bekenni, s ettől a berendezések hibátlanok lesznek. Addig ezt az anyagot csak és kizárólag a szerencsétlen bálnák agyalapi mirigyéből lehetett kivonni (többek között ezért sem akarnak egyes államok lemondani a könyörtelen bálnairtásról… De most talán a bálnáknak könnyebb sorsa lesz, az amaranthusnak köszönhetően. Ugyanakkor a magvaiból készíthető liszt sokkal jobb, mint a gabonaliszt! Az elemzések egészen meglepő tulajdonságokat és összetételeket tártak fel.
Igazi fehérjebomba
Mindenekelőtt az amaranthus sokkal több fehérjét (16 százalékot) tartalmaz, mint bármelyik gabona! Ráadásul az amaranthus-fehérjét az emberi szervezet sokkal jobban hasznosítja, mint a tejben találhatót. Nem lehet hát véletlen, hogy az inkák a kemény harci feladattal megbízott férfiakkal amaranthusból készült ételt etettek indulás előtt. Több hasznos aminosavat is tartalmaz: lizinből például háromszor többet található benne, mint a búzában, és négyszer annyi, mint a kukoricában. Magas a mész- és a vastartalma is. A rosttartalma miatt a koleszterin elleni küzdelemben számíthat érdeklődésre, a gyógyszeripar pedig máris az érszűkület elleni szerek gyártásánál alkalmazza alapanyagként. Annyira csodálatosnak tűnt a növény és termése, hogy a kutatók egy csoportja gyanút fogott. Különleges „negatív” vizsgálatnak vetették alá, hogy megállapítsák: mik a rossz tulajdonságai? Ilyet viszont egyszerűen nem találtak. Sőt, még az is kiderült a vizsgálat során, hogy A-provitamin, és C-, valamint B-vitamin tartalma is szokatlanul magas.