A közönséges cickafark igazi nemzetközi gyógynövény. Nemcsak a kínai kultúra szerves része, de a görög-római eredetű keresztény hagyaték, ezáltal az európai hagyományok gyakori szereplője is. A modern orvostudomány kutatásai pedig csak alátámasztani tudtá
Homérosz írta, hogy egy kentaur tanította a félisten Achillest a gyógyfüvek használatára, aki ezek után a trójai harcokban katonáinak vérző sebeit a cickafarkfűvel gyógyította, de állítólag a híres kínai tanítómester és filozófus, Konfúciusz sírja körül is ez a növény virágzik. A közönséges cickafark tehát igazi nemzetközi gyógynövény. Nemcsak a kínai kultúra szerves része, de a görög-római eredetű keresztény hagyaték, ezáltal az európai hagyományok gyakori szereplője is. A modern orvostudomány kutatásai pedig csak alátámasztani tudták népszerűségét. Széleskörű ismertsége nem csak sokoldalú gyógyhatását bizonyítja, de azt is, hogy a cickafark talaj szempontjából sem válogatós. Mi több, a legrosszabb talajon is képes megélni, és gátolja a talajeróziót. Keverhetjük komposztba is, hiszen elősegíti a komposztálási folyamatot. A fészkesvirágzatúak családjába tartozó közönséges cickafark nem csak kertészeti és gyógyászati célokra alkalmazható, a konyhában is nagy hasznát vehetjük, és számos kozmetikai készítmény összetevői között szerepel.
Ezer levél – ezer bajra gyógyír
A virág latin nevét (Achillea millefollium) a következőképpen értelmezhetjük: az „Achillea” természetesen Achillésre utal, a második a levelek kinézetére: „millefollium” azt jelenti ezerlevél. A cickafarkfű lándzsás leveleinek csupán egyik oldalán akár 50 levélke is kialakulhat, ezért valóban úgy tűnik, mintha ezer levele volna. Az angolszász hagyomány már kissé reálisabban látta a dolgot, hiszen népi szóhasználattal százlevelűfűnek is nevezték a cickafarkot. Azonban számok ide vagy oda, e növény gyógyereje valóban felér szinte száz másikéval. Csak a népi gyógyászat ajánlja többek között emésztési problémákra: epe, máj-rendellenességekre, étvágyjavítónak*, a vese működésének szabályzására, emésztőtraktus gyulladására és görcseire*, felfúvódásra, valamint tüdő-, végbél-, méh-, hólyag-, és orrvérzésre.
Magad is szedheted
Mivel Magyarországon is elég gyakori mezei, útmenti növény, gyűjtési időben (június-augusztus) léleképítő kikapcsolódás lehet egy gyógynövénytúra, ahol magunk szedhetjük össze a télire való teafüvet (gyogynovenyturak.hu). Nemcsak a mentsruációs panaszokat csökkenti (pl. erős vérzés, görcsök, PMS szindróma), de pontosan „be is lövi” annak idejét, szabályozza a ciklust (épp ezért fogamzásgátlók alkalmazása mellett nem javallott fogyasztása). Treben hozzáteszi, hogy petefészek-gyulladás esetén már az első ülőfürdő enyhítheti a fájdalmakat, továbbá szülés utáni fájdalmak, méhben előforduló ciszta/mióma, méhelőreesés és minden egyéb női bajra kitűnő orvosság a cickafark. Ezt japán tudósok is alátámasztották: a cickafark összetevői között találtak egy új vegyületet, melyet a növényről achillicinnek neveztek el, s kiderült róla, hogy daganatellenes hatású. A női gondok kezelése mellett a cickafark még sok egyéb bajon segít: például prosztataduzzanatnál lehet igen hatékony gyógyszer. Magyarország egyre népszerűbb herbalistája, Gyuri bácsi szerint 65 éven túl minden hónapban egyszer vagy kétszer, két csésze cickafarkteát kellene fogyasztanunk a hirtelen szívhalál elkerülése végett. Emellett külsőleg használva szeszes kivonata számos izomlazító és a belső szerveket gyógyító hidratáló krém alkotórésze, de készíthetünk belőle házi arckrémet is. Akit nem nyűgözne le ennek az egyszerű növénynek a hihetetlen sokszínűsége, annak azt is eláruljuk, hogy friss hajtásaiból még ízletes főzelék, vagy leves is készülhet a tavaszi vértisztító kúra jegyében. A spenóthoz hasonlóan kell elkészíteni a leveleit. Édeskés, mégis fanyar ízvilággal bír, szárítva pedig fűszernövényként is bevethető.
Házi receptek
*Étvágygerjesztő tea: 2 teáskanálnyit virágot leforrázunk egy csésze vízzel. 10 percig lefedve tarjuk, majd leszűrve fogyasztjuk két étkezés között.
Tudtad, hogy…
…teája a vizeletet nagyobb dózisban barnára festi, ettől azonban nem kell megijedni? …szárított cickafark-szárakat is használnak a kínai jóslásban, a I Chingben? …az észak-amerikai indiánok a cickafarkot szent növényként tisztelik? …az angolszász hagyományban viszont vészjósló jel is lehet: ha cickafarkot visznek egy házba, abban a családban hárman meg fognak halni? …emellett a britek mégis viselték e növényt amuletben pl. vakság vagy kutyaharapás ellen? …a nyugat-európai tradícióban pedig a démonok elűzésére is használták? …a parlagfűre allergiás embereknek nem javallott fogyasztása, mert kiütéseket okozhat?