Nem csak karakteres íze miatt olyan közkedvelt, számos panaszra is gyógyírt jelent!
A Közel-keletről származik, de ma már az egész világon elterjedt. Az egyiptomiak fejfájás ellen használták, az ókori Rómában a gladiátorok kapor olajjal dörzsölték be magukat, hogy sebesülés esetén elkerüljék a gyulladásokat.
Minél frissebb a kapor, annál ízletesebb. A szárított kapor sokat elveszít aromájából és gyógyító erejéből.
A népi gyógyászatban sok problémát orvosolnak a kapor termésével. Görcsoldó hatású olajokat tartalmaz. Hogy ezek hatása teljesen érvényesüljön, a termést felhasználás előtt egy mozsárban össze kell zúzni. Manapság étvágytalanság és álmatlanság esetén használjuk, de gyomorpanaszok, felfúvódások és menstruációs fájdalmak esetén is használ. A gyomorpanaszokat először kaporteával enyhíthetjük. Ajánlatos fűszerként alkalmazni szoptatós anyáknak, mert segíti a tejelválasztást. Megakadályozza a test vizesedését, mert vízhajtó hatása van. Enyhíti a gyomorgörcsöket, megakadályozza a felfújódást. Fejfájás ellen is hat. Olajos borogatásként fekélyre, kelésre is használhatjuk.
Kaportea
Két teáskanálnyi kaporlevelet önts le egy csésze forró vízzel, majd hagyd állni öt percig. Leszűrve 2-3 csészényit fogyassz naponta.
Kaporolaj
Két maréknyi kaprot önts le fél liter tiszta olíva olajjal. Az edényt zárd le, és állítsd meleg helyre. Két hét után szűrd le, hűvös, sötét helyen tárold. Fejfájás elleni bedörzsölésre használhatod. Tegyél pár cseppet egy kockacukorra, így vedd be, ez enyhíti a gyomorproblémákat.