Számos bajra enyhülést hoz, a belőle készült kenőcs, borogatás és tea is aranyat ér!
A körömvirág az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk. Jótékony hatásait régóta ismerjük, már a középkori kolostorkertek is tarkállottak sárga virágától. A Dél-Európából származó növény mára szinte az egész világon elterjedt.
Gyorsítja a gyógyulást
Legtöbbször sebek kezelésére alkalmazzák. A körömvirágból készített borogatás pozitívan befolyásolja még a nehezen gyógyuló sérülések, körömágyi gyulladások és hegek állapotát is.
Alkalmazása: 1 teáskanálnyi virágszirmot tegyünk a teaszűrőbe, forrázzuk le 1 csésze vízzel, és 10 percig hagyjuk állni. Egy kendőt itassunk át a teával. Ha lehűlt, tegyük a sebre. Naponta többször ismételjük meg az eljárást.
Herpesz ellen
Vérzéscsillapító és antiszeptikus hatású, így segít legyőzni a fertőzéseket, a megfázást, a herpeszvírust és a gombás megbetegedéseket is. A virágából készült főzet emésztőszervi problémákra szintén alkalmazható, mert csökkenti az irritációt, enyhíti a fekély és a hólyaghurut tüneteit.
Méregtelenít
A körömvirágtea fokozza a vérkeringést és az izzadást, fogyasztása ajánlott láz esetén. Serkenti a nyirokműködést, és mivel kiváló vízhajtó, a szervezetben felhalmozódott méreganyagoktól, a felesleges folyadéktól is megszabadít.
Női bajokra
Görcsoldó hatásának köszönhetően kezeli a menstruációs problémákat, enyhíti menopauza idején a hőhullámokat. Jó hatással van a női nemi szervekre, a hormonháztartás egyensúlyára. A kívánt hatás eléréshez kúraszerűen, naponta egy csészével fogyasszon a teából.
Házi készítésű kenőcs
Egy serpenyőben hevítsünk fel 250 gramm tiszta sertészsírt és szórjunk bele 5 evőkanálnyi körömvirágot (levelet, virágot és szárat), hagyjuk egyszer felhabzani, keverjük alaposan össze, és vegyük le a serpenyőt a tűzhelyről. Lefedve hagyjuk állni egy éjszakán keresztül. Másnap passzírozzuk át egy tiszta vászonkendőn a keveréket, a virágot, levelet és szárat préseljük ki, és az így nyert kenőcsöt töltsük zárható üvegekbe.
Jó tudni
+ Kizárólag a zsenge leveleket, illetve a kinyílt virágot használjuk fel, utóbbit kiszárítva, fénytől védett helyen hosszabb ideig is tárolhatjuk.
+ Száj- és garatüregi gyulladások esetén ajánlott lehűtött körömvirágteával gargalizálni.
+ A kiszárított virág illatosítókeverékek készítésére is alkalmazható.
+ A fürdővízhez öntött, maroknyi virágból készül főzet ápolja a bőrt.