Télen mindenkit utolérnek a náthás, torokfájós napok. Ilyenkor jelent nagy segítséget ez a sokoldalú gyógynövény.
Virágzása idején messziről felismerni édes, szinte bódító illatáról. Nem csoda, hogy a germánoknál a hárs a szerelmesek fája volt, úgy tartották, a varázserejű növény termékenységet és jómódot ad.
Köhögés ellen
+ A növény antibakteriális hatású flavonoidokat, nyálkaanyagokat, cseranyagot és illóolajat tartalmaz. A hársvirágot tartják a legalkalmasabb gyógynövénynek a meghűléses betegségek megelőzésére. Különösen nátha esetén hatékony a hársfavirágtea, az ezzel való inhalálás, valamint a fokozatosan emelkedő hőfokú lábfürdő alkalmazása.
+ A teához 2-3 dl forró vízzel forrázzunk le 2 teáskanálnyi szárított hársfavirágot, majd 10 perc elteltével szűrjük le. Ha lázasak vagyunk, az izzadás fokozása céljából jó melegen fogyasszuk, majd takarózzunk be. Napi 2-3 csészével igyunk belőle, 3-4 napon keresztül.
+ Alkalmas a köhögés csillapítására, enyhíti a hörghuruttal járó panaszokat, mivel köptető, nyákoldó hatású.
Sokoldalú segítség
Kevésbé ismert tulajdonsága, hogy nyugtatja a szervezetet, kezelhetjük vele a stresszt, az alvási zavarokat, illetve csökkenti az idegesség okozta magas vérnyomást. Sőt, fejfájás esetén is bevethető!
+ Segíti az emésztést, mérsékli a puffadást, a gyomorfájást. Görcsoldóként szintén hatékony, és segít a hasmenés ellen is.
+ Igazi csemege a hársméz – ízesítsük ezzel a hársfateát. Színe sárgás, lassan kristályosodik. Sütésre-főzésre azonban ez a mézfajta nem igazán alkalmas.
Jó tudni!
Gyógynövényként csak a nagy- és kislevelű hárs virága használható, az ezüst hársé nem.
+ Szívbetegségben és vérszegénységben szenvedőknek nem ajánlott, hiszen hatóanyagai fokozhatják a vérhígítók és szívgyógyszerek hatását.
+ Terhesség alatt is ihatják a kismamák, ha meghűléses panaszokkal küzdenek.
+ Túlzott fogyasztása negatív hatással lehet a szervezet hőháztartására.