Ma már talán nincs is olyan konyha, amelyik ne ismerné, vagy ne használná az oregánót, de talán kevesen tudják, hogy a természetgyógyászatban is nagyon jól használható ez a fűszernövény.
Évezredek óta ismerik már Közép- és Dél-Európában. Az ókori orvosok különféle betegségek gyógyítására, kezelésére használták. Hippokratész például fertőtlenítőszerként alkalmazta, az ókori Egyiptomban tartósítószerként és különféle mérgek ellenszereként vetették be a gyógynövényt. A rómaiak közvetítésével terjedt el egész Európa-szerte.
A középkorra közkedvelt gyógynövénnyé vált az oregánó. A szétrágott levelekkel reumát, fogfájást, emésztési zavarokat gyógyítottak, valamint köhögéscsillapítóként alkalmazták.
A növény szereti a kopár, hegyes helyeket, a meleg erdőszéleket, meredek rézsűket. A virágzó növényt júliustól szeptemberig gyűjtjük be, utána már védeni kell a napfénytől.
Az oregánó a középkorban az úgynevezett fűszerúton jutott el Kínába, ahol szinte kizárólag csak gyógynövényként használták. Láz enyhítésére, hányás, hasmenés gyógyítására, sárgaság ellen alkalmazták.
A konyhában
Tökéletesen harmonizál a mediterrán konyha minden más fűszerével, például a kakukkfűvel és a rozmaringgal, a francia fűszerekkel, a babérlevéllel, a levendulával és a zsályával is, csak a majoránnával nem illik össze… Jó, ha legalább negyed óráig együtt főzzük vagy pároljuk az étellel, mert az íze csak a hő által teljesedik ki igazán. Vigyázzunk vele, mert nagyon erőteljes fűszer, jó, ha takarékosan bánunk vele.
Gyógynövényként
A friss oregánó nagyon jó rostforrás, tele van vitaminokkal és tápanyagokkal. Vas- és mangántartalma mellett található benne kalcium, C- és A-vitamin, valamint omega-3 zsírsavak. Az oregánó nagyon jó és hatékony fertőtlenítő, gombaölő, vírusölő, görcsoldó hatással bír, és jótékonyan hat az emésztésre is. Ezen kívül enyhíti a megfázásos tüneteket, kitisztítja a légutakat, és a köhögést is csillapítja. Az oregánóolajjal kezelhető a korpás fejbőr, a problémás bőr.
Készítsünk belőle teát, ez görcsoldó hatású, nyugtatja a gyomrot és az emésztésünket is javítja. Antibakteriális hatása a szájüreg gyulladásait hathatósan gyógyítja.
Cellulitisz és pikkelysömör ellen is használható.
+ 1 tipp
Oregánótea
Forraljunk fel 1/4 liter vizet, öntsünk le vele egy púpozott evőkanál oregánót, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. Naponta 2-3 csészével is ihatunk belőle.