Mindenki sokáig akar élni. Ám nem mindegy, hogy milyen testben öregszik meg az ember. A táplálkozásunkkal, az életmódunkkal sokat tehetünk azért, hogy minél tovább egészségesek és energikusak maradjunk!
Bár egyik étkezési divathullám követi a másikat, mégis van néhány szabály, amit ha betartunk, azzal valóban sokat teszünk az egészségünkért. A Hot magazin összegyűjtötte most nekünk ezeket.
Fiatalon tart az időszakos böjt
Két leggyakoribb formája az 5:2-es módszer és az időkorlátos evés. Az időszakos böjt esetén a szervezet szükségletének megfelelő tápanyag- és energiabevitel biztosított, az éhezésre jellemző élettani hatások nem alakulnak ki, sőt! Javul a sejtek inzulinérzékenysége, ami azt jelenti, hogy étkezés után az inzulinszintünk gyorsabban normalizálódik, és hatékonyabb a zsírégetés.
Időszakos böjt esetén is jelentősen átszerveződik az endokrin rendszerünk, azaz a hormonháztartásunk. Az inzulinszint csökken, amíg a vele ellentétes hatású glukagon és a növekedési hormon szintje emelkedik. Ez kell a zsíralapú anyagcsere működtetéséhez. És ha mindez nem lenne elég: az időszakos böjt igenis meghosszabbítja az életet.
Demencia ellen áfonya!
Az áfonya gyümölcsében és levében található antocianidin nevű antioxidáns többek között képes az E- és C-vitamin hatásfokát is növelni, így a védekezőképességünket is javítja. Az antioxidánsok úgy segítik a szervezetünket, hogy védelmet nyújtanak a szabadgyökök ellen, amelyek az emberi test sejtjeit roncsolják, ezáltal csökkentheti nemcsak a demencia, de a daganatos betegségek kockázatát is.
Kerüld a szénsavas, cukros üdítőket!
A szénsavas, cukros üdítők, limonádék, cukrozott jeges teák és gyümölcslevek, sportitalok túlsúlyt és ebből fakadóan több betegséget is okozhatnak. 2-2,5 dl ilyen ital elfogyasztása kimeríti az egész napi keretünket a hozzáadott cukor mennyiségét illetően. A cukornak nincs tápértéke, azaz nem tartalmaz rostot, fehérjét, valamint ásványi anyagokat és vitaminokat sem. Ez azért baj, mert így zsírként raktározódik el a testünk kényes pontjain, és csak nagyon nehezen lehet ledolgozni. Ráadásul a nagy mennyiségben fogyasztott cukor nemcsak elhízáshoz vezethez, hanem inzulinrezisztenciát, diabéteszt, valamint daganatos és érrendszeri betegségeket, ízületi gyulladásokat is okozhat.
Nem kell a vörös hús!
A vörös húsok és a feldolgozott húsáruk fogyasztása növeli a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát – ezt a hatást erős bizonyítékok támasztják alá. Azonban a húsfogyasztástól nem kell félni, ha az egy változatos, kiegyensúlyozott – alapvetően zöldségekben, gyümölcsökben és teljes kiőrlésű gabonában gazdag – étrendben valósul meg, és az egyéb életmódi tényezőkre is ügyelünk.
A fiatalság összetevői
Ezeket tedd a bevásárlókosarába, ha fiatalos szeretnél maradni!
Tengeri halak
Omega-3 zsírsavakban gazdag ételek. Válaszd hetente legalább kétszer a heringet, a makrélát vagy a lazacot – így csökkentheted a szívinfarktus esélyét.
Olívaolaj
Egyszeresen telítetlen zsírsavként remek koleszterincsökkentő hatással bír. Locsold az extraszűz olívaolajat a friss zöldségekből készült salátára vagy saját készítésű hummuszra és egyéb mártogatósokra.
Leveles zöldségek
Rukkola, kelkáposzta, spenót, sóska, mángold, római saláta – számos tápanyag beviteléről gondoskodhatunk, ha rendszeresen rágcsáljuk őket. Védik a szívet, csökkentik a rák kialakulásának kockázatát.
Étcsokoládé
Ennek az élelmiszernek a bevitelével valószínűleg nem lesz gond. A lényeg, hogy minél magasabb kakaótartalmút válasszunk, így erősítve a szívet és elkerülve a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását!