Maga a szó tettet, cselekedetet jelent. A karma törvénye valójában egy nagyon világos és egyszerű alapelv: minden tettnek következménye van – ha nem most, akkor egy későbbi életben.
Sokan a buddhizmushoz társítják, holott a legtöbb vallásban megjelenik a reinkarnáció és a karma fogalma. Az újjászületés hite évezredek óta tartja magát, és manapság hipnózisban is vizsgálják ennek lehetőségeit. A karma kifejezést pedig egyre gyakrabban halljuk és használjuk, pedig sokan nincsenek tisztában a szó valódi jelentésével. Lássuk tehát, mit is ez pontosan!Ismétlődő újjászületések
A reinkarnációra India védikus szövegei a szamszára szóval utalnak. A keleti világnézetek szerint a lélek újra és újra testet ölt, mert csak így teljesítheti kötelességét, szerezheti meg a tudást és a tartozások rendezéséhez, illetve a fejlődéshez szükséges tapasztalatokat. Ha ez nem sikerül, a szamszárában, vagyis a lélek körforgásában újra ismétli előző életét, a hibáival együtt. Amennyiben elmulasztja a nagy lehetőségeket, várnia kell, amíg nem kínál fel egy újabbat a sors. Aki arra törekszik, hogy lelkiismerete tiszta legyen, a következő életébe nem érkezik kifizetetlen számlával.
Ki mint vet, úgy arat?
A buddhizmus szent írásai, a védikus szövegek képviselik a reinkarnáció legkorábbi és legteljesebb forrását, de gyakorlatilag a bolygó bármely pontján felfedezhetjük a nyomait a vallásos szokásokban, leírásokban. A buddhisták szerint az újjászületés a karma, az ok és okozat törvénye szerint zajlik. Ez lényegében azt mondja ki, hogy minden tettnek visszahatása, azaz következménye van, és akármit teszünk másokkal, az később – akár ebben, akár egy későbbi életben – visszaszáll ránk. Karma keletkezik akkor is, ha jót teszünk, ha valaki hasznára vagyunk, ha eredményesen cselekszünk önmagunk, mások vagy a világ érdekében – és karma keletkezik akkor is, amikor önzően viselkedünk, vagy úgy cselekszünk, hogy az másoknak szenvedést okoz. A karma olyan következményeket hív életre, amelyeket aztán az egyénnek törvényszerűen meg kell tapasztalnia.
Formát ölt a lélek
Mindenkinek van egy gondolkodási és tudati sémája, ami mentén befogadja a tapasztalatokat, és vélekedik a dolgokról. Ez az öntudatunk része, halálunkig elkísér, és a vágyódásaink, tudati szintünk, gondolataink mentén előrevetíti a következő életünk irányát is. Ahogyan a jelenlegi életünket éljük, az hozza el a halál utáni következő életet, amelyben öröm vagy szenvedés vár ránk. A karmát saját tetteink vagy berögzült gondolkozási sémáink hozzák létre, melyek a vágyainkon alapulnak. Ez a karma vezet minket egy olyan testbe, amely leginkább megfelel azoknak a visszahatásoknak, amelyeket meg kell majd tapasztalnunk. Mivel minden valamilyen okból ered, ez határozza majd meg, hogy az ember gazdag vagy szegény családba érkezik-e, egészséges vagy beteges lesz-e.
Nyolcmillió négyszázezer
Amikor tehát egy élőlény újraszületik, olyan testet kap, amely leginkább megfelel az általa kialakított tudat jellegének. A hindu szent irat, a Padma-purána szerint 8 400 000 életforma létezik, melyek mindegyike egy-egy adott testtípust biztosít azokhoz a vágyakhoz és tudatszintekhez, amelyet az élőlény ebben a világban a magáénak tudhat.
Látszik a születési horoszkópban
A horoszkóp a lélek adott életbeli térképe. A karmaasztrológia az ábra elemzése során arra is törekszik, hogy a jelenlegi élet főbb motívumai mögött megtalálja a karmikus okokat. Ha megértjük a miérteket, könnyebben el tudjuk fogadni a mostani helyzetünket, és nagyobb erőnk lesz életfeladataink megoldásához is. Körülményeinket nem érezzük már igazságtalannak, lehetőségeinket pedig kilátástalannak, mert felismertük az utunkat, (szanszkritul a dharmánkat, és ha azon járunk, legyen az bármily erőpróbáló, lelki békével tesszük a dolgunkat. Ekkor (és nem valami hihetetlen, külső szerencse révén) leszünk igazából jó helyen és jó időben.