Hogyan kezeled a mindennapokban a stresszt? Ha esetleg már a padlón érzed magad, jobb, ha tudod: nem vagy egyedül. A helyzet nem kilátástalan, de a megoldáshoz nem elég a szakértői segítség, magadat kell kirángatni a gödörből.
A burnout (magyarul: kiégés) szindróma elsősorban a kommunikációval kapcsolatos szakmákban dolgozókat érinti, és jelentősen rányomja a bélyegét a vezetők teljesítményére is. „A burnout-szindróma (kiégés) krónikus, érzelmi megterhelések, stresszek nyomán fellépő fizikai, érzelmi, mentális kimerülés állapota, amely a reménytelenség és inkompetencia érzésével, célok és ideálok elvesztésével jár, s melyet a saját személyre, munkára, illetve másokra vonatkozó negatív attitűdök jellemeznek” – fogalmazta meg a jelenség lényegét H. Freudenberger pszichológus már 1974-ben.
1. Tegyük, amit szeretünk! Emlékezzünk vissza, miért szerettük és választottuk azt a munkát, amelyet most végzünk. Ha még mindig szeretjük, érezzük magunkat szerencsésnek és álljunk vissza a régi pozitív beállítottságunkra. Amennyiben már nem vagyunk túl lelkesek, próbáljuk újraéleszteni régi elhivatottságunkat. 2. Irányítsuk gondolatainkat! Mindenkivel előfordul néha, hogy őrült gondolatok cikáznak a fejében. De meg lehet tanulni a gondolatok pozitív irányba terelését, ez pedig a stresszt is jóval kezelhetőbbé teszi. 3. Építsünk fel egy belső kört! Néha le kell ülni átgondolni, kik azok, akik feltétel nélkül szeretnek bennünket, akik a végsőkig is elmennének értünk. Ha megvan a lista, kezdjük el erősíteni és jobban ápolni ezeket a kapcsolatokat. Építsünk fel egy olyan belső kört, amelybe csak azok tartoznak, akik érdek nélkül foglalkoznak velünk, és a legjobbat akarják nekünk. 4. Ügyeljünk egészségünkre! Nem kell hatalmas változásokra gondolni, nem szükséges szélsőségesen megváltoztatni életstílusunkat, de ha mindenben csak egy kicsit elmozdulunk az egészség felé, már tettünk valamit magunkért. 5. Mindennap csendesedjünk el néhány percre! Akkor jönnek a legjobb ötletek, amikor kipihentek és nyugodtak vagyunk. Valószínű azonban az is, hogy ilyen alkalom csak ritkán adódik. Ajánlatos lenne rendszeresen időt szakítani a relaxálásra – akár csak néhány percig. 6. Használjuk képzeletünket! Elménk igazán csodálatos dolgokra képes. Higgyünk benne, hogy képesek vagyunk jó döntéseket hozni és kreatívan megoldani a problémákat. 7. Tegyünk rendet! Valóban szükségünk van arra a rengeteg holmira, ami körbevesz bennünket? Ha rend és tisztaság van körülöttünk, már csökkentettünk valamennyit a napi stressz szintjén. 8. Tartsuk harmóniában lelkünket! Ez mindenkinél mást jelenthet. Ha az ima jelenti az utat a felsőbb hatalomhoz, imádkozzunk, ha spirituális könyvek olvasgatásával szakadhatunk el a mindennapoktól, tegyük azt, vagy meditáljunk gyakran. A lényeg a rendszeresség. 9. Mondjunk köszönetet! Meg kell próbálnunk kialakítani azt a szokást, hogy a nap végén legalább három dologért köszönetet mondunk. 10. Azt fogadjuk el, ami van. Meg kell értenünk, hogy a dolgok nem mindig a tervek szerint alakulnak. Ha mindig azt várjuk az élettől, hogy sorban és kiszámíthatóan megvalósuljanak terveink, hamarosan csalódni fogunk.