Önmagunk gyógyítása, segítség mások gyógyulásához.
A TAO nyolc alapkövéről szóló cikkben „Egészséges vagyok, mégsem érzem jól magamat a bőrömben!” röviden felsoroltam a taoista egészség-modell nyolc alkotóelemét. Ebben a cikkben a negyedik alapkőről, a gyógyításról esik szó.
A gyógyítás művészetének a TAO-ja szellemében és módszereiben hasonló az éltető TAO-hoz, az eltérés annyi, hogy ebben az esetben ezek az eszközök és módszerek nem az egészség megőrzését, hanem önmagunk és mások gyógyítását szolgálják. Célja önmagunkban és a hozzánk forduló páciensekben meglévő és működő öngyógyító folyamatainak beindítása és ezzel a gyógyulás elősegítése, a testünkben áramló életenergia szabályozása és kiegyensúlyozása.
Ennél a pontnál érdemes megemlíteni a kínai egészség-szemlélet legfontosabb jellemzőit is. Mivel a kínai gyógyászat alapvetően energetikai alapon működik, ezért az egészség-szemlélet is az energiákhoz kötődik. E filozófia szerint akkor egészséges valaki, ha az életenergia szabadon, akadály nélkül áramlik a testében, pontosabban a testben lévő energia-vezetékekben (meridiánok, akupunktúrás vezetékek) és a testben lévő energia-tárolók fel vannak töltve energiával.
A betegség ennek az ellentétje: a betegségek alapvető oka az, hogy akadályok, elzáródások keletkeznek az energia-vezetékekben. Ezek miatt az akadályok miatt blokkolódik vagy zavart szenved az energiák szabad áramlása. A blokkok felett felhalmozódik, míg a blokkok alatt csökken az energia, így egyensúlytalanság és ezzel betegség lép fel a testben. Ezek a blokk a legtöbb esetben valamilyen lelki trauma, vagy negatívan ható lelki történés hatására alakulnak ki, amelyek később fizikai szinten is megjelenő betegségbe torkollanak, amennyiben nem sikerül időben feloldani a blokkot létrehozó lelki traumát.
Alapvető szemléletbeli hozzáállása a kínai gyógyászatnak a holisztikus szemlélet. Nem csak a testet gyógyítják, nem csak a tüneteket kezelik, hanem a teljes ember energetikai egyensúlyát állítják helyre, amely magába foglalja mind a lelki, mind a fizikai szintű probléma megoldását. Alapvetően minden kezelés az energia-rendszerre hat, annak az egyensúlyát hivatott elősegíteni. Nem direktben gyógyít, hanem felszabadítja a blokkolt energiákat, beindítja a szervezet öngyógyító folyamatait és végül ezek a folyamatok hozzák létre újból a szervezet egészségét és egyensúlyát.
E holisztikus gyógymód tradicionális eszközei a hagyományos kínai orvoslás eszköztárába tartozó diagnosztikai és terápiás eljárások, (megtekintés, pulzus-, arc-, és egyéb diagnosztika, akupunktúra, akupresszúra, moxa-terápia, köpölyözés, tuina-masszázs, gyógynövény-terápia, a kiropraxis (kimozgatás, csontkovácsolás), mozgás- és mozgatásterápiák, légzőgyakorlatok, meditációs gyakorlatok).
Az energia-vezetékeken (meridiánok) található un. akupunktúrás pontok stimulálásával hat az akupunktúra (tűszúrás), az akupresszúra (pont-nyomás), a moxa-terápia (gyógynövények égetésével történő melegítés) és a köpölyözés (vérbőség előidézése vákuummal). A jellegzetes kínai masszázs (tui-na) a pontok mellett a vezetékek teljes hosszát kezelésbe veszi és számos nyomás-, simítás-, ütögetés-technikát alkalmaz. A kínaiak a gyógynövényeket szintén az energia-rendszer kiegyenlítésére használják. A csontrendszer kiegyensúlyozására a kimozgatást használják. A mozgás- és mozgatás-terápiák, valamint a légzőgyakorlatok a csikung évezredes gyakorlatait használják sok sikerrel, krónikus, a nyugati orvoslás által nem gyógyíthat betegségek kezelésére is.
Tágabb értelemben természetesen minden holisztikus szemléletű – az ember egészét (szellem-lélek-test) figyelembe vevő – gyógyító-rendszer (pl. ajurvéda, tibeti gyógyászat stb.) ide sorolható és hatásaiban egyenértékű az itt felsorolt kínai rendszerekkel.
Az Astronet ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legérdekesebb hírekért és friss infókért!