A klasszikus gyermekmesékben a jótett mindig elnyeri jutalmát, a rossz méltó büntetését. Ma már azonban egyre kevesebb az ilyen mese. Mert az emberek már nem igazán tudják, mi számít jótettnek, és még kevésbé azt, hogyan is fejezzék ki a szeretetüket.
A Vízöntő kor kulcsszava: a szeretet. Szeretetre kiéhezett korban élünk, amikor a legtöbb betegség a szeretetlenségből fakad. A new age szellemében sokan vallják, hogy a szeretet jegyében minden egyformán jó, dicséretes és elfogadandó, még a tévedés vagy csalás is. A tolerancia megtanulása fontos lépése a szeretet gyakorlásának, és ez csak látszólag van ellentmondásban a helyes ítélőképességgel, lévén ez is, az is jupiteri adomány. Krishnamurti a század elején mindkettőt egyformán fontos követelményként állította a szellemi tanuló elé. A tudás és a szeretet elválaszthatatlan ikrek. A tudás szeretet nélkül hideg okosság vagy okoskodás, amely sohasem válik bölcsességgé, és a napi politikában is láthatjuk, milyen torz képződményeket teremt. Tudás nélkül viszont a szeretet könnyen az illúziók csapdájába esik, tévutakra kerül.
A szerelem ereje
Arra pedig, hogy a szerelem „gyógyszer”, akár a halálos betegségektől is megóvhat – csak az utóbbi időben jönnek rá a tudósok. Dean Ornish amerikai szívgyógyász Az intim szféra gyógyító hatalma a tudomány fényében című könyvében olyan meggyőző példákat és statisztikákat említ, hogy aki elolvasta a könyvét, önkéntelenül megváltoztatja addigi nézeteit, és keményen hinni kezd a szerelem gyógyító erejében.
A szeretethiány rákra hajlamosít
A Yale Egyetem kutatói tudományos módszerekkel bizonyították: az új évezredben a szeretethiány lehet a legnagyobb és legpusztítóbb kór a civilizált országokban. Az embereket ez számos fronton támadhatja, nemegyszer a szívpanaszokon túlmenően akár rákra is hajlamosíthat a magány, a szerelem hiánya. A tudósok rájöttek, hogy férfiak esetében a feleség szerelme, kitartása, vigasztalása komoly tényező, ennek révén ugyanis megelőzhető a szívgörcs. De hasonlóképpen áll a helyzet a férfiak gyomorfekélyével, a nők mell- vagy méhrákjával is. A tudományos elemzések kimutatták, hogy a szeretet többet jelenthet, mint az összes többi, egészséget befolyásoló tényező: a kor, a dohányzás, a vér?nyomás és a munkahelyi stressz, és az is bizonyítható a statisztika számaival, hogy akinek a szülei folyton veszekedtek, az felnőttként maga sem tud szert tenni szerető párra, sorsa a magány és a betegség lesz. Vagyis igazából az együtt élő emberek lehetnek egymás orvosai, de – némi túlzással – egymás hóhérai is.