Biztosan téged is felhúztak már annyira, hogy legszívesebben nekimentél volna annak, aki bántott. Ez természetes, mondhatni
Biztosan téged is felhúztak már annyira, hogy legszívesebben nekimentél volna annak, aki bántott. Ez természetes, mondhatni egészséges emberi reakció. Még akkor is, ha a környezet számára ijesztő. Ezt akár át is lehet formálni, hiszen a düh eddig kiaknázatlan pozitív energiákat rejt. De rengeteg idő kell hozzá. A mindannyiunkban jelen lévő természetes dühön felül kiben-kiben ott munkál a felgyülemlő harag egyéni életének jogos sérelmei A harag rossz tanácsadó – tartja a közmondás. Deana C. Ealiy szerint ez helytelen hozzáállás. Az indulatokat igenis vállalni kell. Sőt, szerinte még jóra is fordítható. Paciensei körében azt tapasztalta, hogy a legnagyobb személyes hatalmat gyakorlók tökéletesen tisztában vannak a harag érzésével, és fel is használják az egészséges életvitel kialakításánál.
A dühkitörés kezelése
A heves érzelmeink kezelésére többnyire egészségtelen módszereket tanítanak a gyermeknek. Indulataink ezért robbanhatnak célt és arányt tévesztve. Aki dúl-fúl, mert nem az történik, ami akar, aki a közlekedésben ordítozva oktatja a másik autóst, annak az indulatai célt tévesztettek. Sok nő olyan szélsebesen fojtja el a dühét, hogy nem is tud erről a heves indulatról. Persze, ordítozás nélkül is lehet dühöngeni. Sokan a szépen megválogatott szavaikkal is úgy tudnak vágni, mintha kardot forgatnának. Van, aki nagy erőfeszítéssel magába fojtja a mérgét, abban a reményben, hogy nem látszik.
A női psziché kapcsolat-centrikus
Az észlelésben minden dolog összefügg. Kreativitásukat gyakran a családi életben vagy a munkakapcsolatban juttatják érvényre. Claremont de Castillejo jungista pszichológusnő szerint a női tudattalan mélyén el nem ismert düh lappang, amely évezredeken át öröklődött anyáról leányra, nemzedékről nemzedékre. Ha kétségbe vonjuk is az érzelmek genetikus átörökítését, nézzük a magunk társadalmi tapasztalatát. Talán az elhanyagolt gyermekkor táplálja, vagy hogy nem tapasztalt elég elismerést. Gyakran a düh valójában egy másik negatív érzésből (félelemből, szégyenből, neheztelésből) fakad. Az táplálja. De olykor más érzelmeket, mondjuk félelmet, szégyent, neheztelést – váltunk dühre. S ha már kialakult – alaposan rontja a teljesítményt. A kontrollálatlan, parttalan düh eltéríti az alkotás folyamatát a többi érzelemből. Az üzenet nem serkent, hanem letaglóz. Van azonban néhány szerepmunkánk a düh konstruktív latba vetéséhez – írja Diane C. Ealy a Női kreativitás című könyvében. – Gondoljunk csak arra, amikor egy nő megelégeli, hogy drogdílerek környékezik a gyerekeit. Másokat is mozgósít, hogy ezeket a bűnözőket elűzzék a környékről. Sok fogyasztó egyesület alakult azért, mert valaki feldühödött azon, ahogy a vállalatok elbánnak a vevővel. Életek fordultak jobbra, törvények módosultak, kormányok buktak meg azért, mert valaki helyes mederbe terelte felháborodását, mert haragját helyesen használta fel az egészséges életvitel kialakításánál. Nem nehéz a düh energiáit jó cél érdekében felhasználni. Első lépés, hogy felismerjük a haragunkat. Sokunkat nevelik arra, hogy letagadjuk, mert dühösnek lenni nem „elegáns”, nem „kedves” dolog. Aki elfogadja, arra máris feltették a szájkosarat. A düh rendkívüli energiákat hordoz: ezek akkor hasznosulnak, ha munkára fogjuk őket. Az a cél, hogy a düh lendületét ne terelje tévútra az érzelmi töltés. Sokunk hajlamos hosszan rágódni a felháborító eseményen. Pedig így nem tudunk az érzelemtől szabadulni. Gondolj arra, milyen testi érzet a harag, vedd észre, milyen erejű. Izmaid megfeszülnek, hegyeket tudnál megmozgatni. Ha megtanulod hasznosítani ezt az energiát, önmagad számára kedvező változásokat idézhetsz elő. A düh favágással, edzőteremben kemény fizikai munkával gyorsan feloldható, ledolgozható. De a hirtelen támadó harag a gyors ügyintézés, a kreatív gondolkodás segítője is. Ilyenkor könnyebben megy be a hivatalba az ember és csap az asztalra, saját érdekét védve, mint békés hangulatban. Önmagunkhoz és másokhoz fűződő kapcsolataink is világosabbá válnak, ha egészséges döntéseinket tekintjük irányadónak. Az érzések teljes skálájával növelhetjük a teremtés energiáját. Egy kis gyakorlással minden elérhető. Ha feldühítenek, nyelj egy nagyot és cselekedj! De ne tombolva! Vesd minden energiádat a dolgok rendezésére. Akkor nem fecséreled az energiádat fölösleges tombolásra, és több marad másra. Felhasznált irodalom: Diane C. Ealy: Női kreativitás (Édesvíz Kiadó). .