A zeneterápiát Platón óta ismerik, de az objektív tudományok divatja száműzött minden barátságos és sokoldalú – tehát nem csak természettudományos – gondolkodást.
Maga a terápia szónak is számos jelentése van, úgymint ellátni, elszállásolni, gondozni, gyógyítani, simogatni, kötözni. Bár a zeneterápia ma már igazolt hatású, orvosaink szemlélete maradi. Tekintélyelvű maga az orvosképzés is. Ebben a kis utazásban Dunkel Nepomuk Norbert, a hazai zeneterápia legnagyobb szakértője lesz segítségünkre. – Miért savanyú a magyar? – Ilyen a kultúránk, sírva vígadós, beleértve a savanyú, örömtelen vallásgyakorlásunkat (ahelyett, hogy önfeledten táncolnánk a templomban) és természetesen ide értve a szomorú kórházakat, de még a savanyúan előadott nemzeti himnuszunkat is! Valamikor, „eretnek” korszakomban nem is értettem; hogyan gondolják a doktor urak, hogy humor nélkül lehetséges bárminő gyógyítás? Különösen a végidejét élő biológiai pszichiátriára gondolok, ami alapvetően egy beteg agy részletévé redukálja a teljes embert.
Sok minden közrejátszik
Miközben az orvosi egyetemeken képmutató módon azt mondják, nem betegséget, egész embert gyógyítunk, aminek a gyakorlatban ennek nyomát sem látjuk. Nem beszélve arról, hogy a monotónia, a szürkeség, a bánat, a magány és az elidegenedés, és már maga a kórházi elszemélytelenítés is betegít! A betegek 80-90 %-a megfizetni sem tud egyéni pszichoterápiát, amely kimenetele felettébb kétes. Ma futószalagon kapnak diplomát igénytelen, primitív lelkek, akiknek a betegek oda vannak vetve? A zeneterápia alapjai az öröm, az ünnep, a személyesség, az impulzusok felszabadítása, és a szavak előtti birodalomba való visszaút, ami 0-4 éves korunkig jellemző.
Óriási ereje van
– A zene akkor egyfajta érzelmi tabletta, emocionális „vaníliás öntet”, ami élni segít erősen eltárgyiasító és személytelen társadalmunkban?
– A zene nem csak érzelem, hanem nyelvi jelentés, hiszen rezgés az egész Univerzum. A saját tudományos kutatásaim szerint a zene is nyelv, kezdetben a csecsemő nyelve (preverbális = a szavak előtti korszak, 0-3 éves korig) egyben a világegyetem alapkommunikációs (rezgési) mintája. Részben: protokommunikáció, a szóbeli-fogalmi közlés elődje. Tudományos nevén ún. prezentációs szimbólumnyelv, és mint önmagam kommunikálása, rólam szól, de alkotás esetén senkihez sem intézem a szavakat (mert a tárgy nélküli térben nincs tárgy. A zene, főleg az improvizáció, légből kapott (tudatelőttes, tudatalatti) és pusztába kiáltott szó (nincs rajtam kívül senki). Ráadásul a zenei nyelvem preverbális, a szavak előtti nyelv. Nem fogalmi, de deskriptív (leír állapotot/ vágyat/akaratot/ érzelmet/ helyzetet). – És ez nem káros? – Maga a regresszió nem feltétlenül káros. Sőt, nem is lehetünk a nap mind a 24 órájában azonos érettségi színvonalon, este már mindenki fáradt, és regresszióban van. A regresszió igen is kell, a felnőttek társadalma hiába komoly és racionális, még sem jó, mert a mentális betegek nagy része nem csak biológiai okból beteg: a betege egy beteg társadalom tünetei is!! Eleve terápiás céllal visszük a beteget regresszióba, onnan lehetőség van újra felnőni, újraépítkezni, a gyermeki én megismerése elve mentálhigiénés módszer és cél is.