A kínai emberek tudják, hogy az arcvonások és a belső tulajdonságok, valamint az emberi élet során történtek és a ráncok megjelenése között szoros kapcsolat van.
Manapság nagyon sokan fordulnak az olyan ősi kultúrák tudása fel, amilyen az indiai ayurvéda, a tibeti bölcselet, vagy a kínai akupunktúra. Ezek a sok ezeréves társadalmak őrzik őseik tudását. A keleti kultúrákban ma is a bölcsesség az érték, a hagyományok, az embernél hatalmasabb természet, és a kor tisztelete.
A kínai például emberek tudják, hogy az arcvonások és a belső tulajdonságok, valamint az emberi élet során történtek és a ráncok megjelenése között szoros kapcsolat van.
Az ebben a tudományban működők számára a másik ember arca szinte nyitott könyv. Ez a tudomány a fiziognómia. A taoista szerzetesek által kidolgozott elemzésrendszer az arcot a személyiség legőszintébb tükrének tekinti.
A régi Tao filozófusok a Víz, a Fa, a Tűz, a Föld és a Fém elemhez tartozó fogalmak, asszociációk segítségével igyekeztek rámutatni a világegyetemen belül létező minden dolog és élőlény kapcsolatára. Minden elemhez tartozik egy-egy érzelem, szín, forma, tartoznak testrészek, belső szervek, fizikai funkciók, érzékszervek, égtájak, érzelmek és kifejezéek.
Az arcelemző ezek alapján az arcon is megkülönböztet Víz, Fa, Tűz, Föld és Fém elemhez tartozó vonásokat, arcterületeket, színeket, és ezekből következtet az illető személyiségére, meghatározó érzelmeire, problémáira, múltbeli eseményekre.
Az arcelemzők tudják, hogy jelentősége van minden egyes vonásnak, ráncnak, az egyes arcrészek elhelyezkedésének, formájának, méretének.
A fiziognómia háromezer évvel ezelőtt született meg Kínában, és ugyanazon az elven alapul, mint a hagyományos kínai orvoslás bármely ága. Akárcsak az akupunktúra, a pulzusdiagnosztika, az íriszdiagnosztika abból indul ki, hogy a test minden egyes részében megjelenik a test, mint egész.
Az arcunkra van írva mindaz, ami belül zajlik, legyen az fizikai, szellemi, vagy lelki tulajdonság, illetve állapot. Az arcelemzés módszerét, a tao szerzetesek dolgozták ki, akik a kínai uralkodó tanácsadói, gyógyítói és tudósai voltak.
A kínai császárok gyakran vették igénybe segítségüket, hogy megállapíthassák a hozzájuk érkező idegenekről azok karakterét, személyiségét, lehetőségeit, erős és gyenge pontjait. De az arcelemzést diagnózisok felállítására is használták. Mivel a gyógyításért is felelős szerzetesek nem érinthettek meg nőket, ezért rendkívüli fontossággal bírt, hogy tudják, mely szervek és betegségek hogyan jelennek meg az arcon, a testen.
A kínaiak értették az arc közvetítette információkat, és legfőbb céljuk volt harmóniában élni az Öt Elemmel, a Yinnel és a Yanggal, valamint az évszakokkal, minél tovább megőrizve, konzerválva az életenergiát, a Jinget.
Az arc és a test által tükrözött viselkedésmintákkal egyébként már Szókratész, Arisztotelész és Platón is foglalkozott. Leonardo Da is Vinci komoly kutatásokat folytatott e téren, amikor vázlatokat készített leendő képeihez. Az európai középkori uralkodók viszont eretnekségnek tartották az arcelemzést és sok embert megégettek gyakorlásáért. Európában a fiziognómia ezért csak a XX. század 30-as éveiben terjedt el újra, amikor az amerikai Edward Vincent Jones bíró hosszú évtizedek tapasztalatára alapozva kidolgozott egy olyan rendszert, amelynek segítségével lehetővé vált az arcvonások és egyéb külső jegyek alapján nagy pontossággal következtetni a vádlottak személyiségére. Megfigyeléseinek a perszonológia nevet adta.
Ma az arcelemzés elsősorban az Egyesült Államokban, valamint Németországban és Franciaországban éli virágkorát. Titkosszolgálatok, igazságügyi intézmények, iskolák, cégek, használják. De Magyarországon is egyre többen vannak olyanok, akik szeretnék elsajátítani. Nem véletlenül, hiszen rengeteg területen hasznosítható az így megszerzett tudás.
Nemcsak önismeretre teszünk szert általa, hanem hasznosítható munkaerő felvételnél, plasztikai sebészeti beavatkozások, vagy pályaválasztás előtt, de elemezhető segítségével párkapcsolati konfliktus, vagy szülő-gyerek kapcsolat is. Nálunk az öt elem arcelemzés legjobb ismerője Gyarmati Orsolya aki a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen szerzett diplomát, majd elkezdte kutatni az arcelemzés tudományhoz tartozó minden fellelhető szakirodalmat. Ausztriában és Németországban képezte tovább magát, s ma már nem csak elemzéseket vállal, de tanfolyamokat is tart.
Az Astronet ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legérdekesebb hírekért és friss infókért!