Jó, ha tudod: örök boldogság nincs. A zene is attól élvezetes, hogy sok-sok hang szólal meg. Magas és mély. Olykor még hamis is? Kell a sötét, hogy értékelni tudjuk a világost, kell a hideg, hogy ellensúlyozza a meleget. Kell a feszültség, hogy élvezni tu
Az élet furcsa fintora, hogy a boldogság mindig rövidebb, mint a feszült, kemény időszakok? Nem. Inkább a saját rossz hozzáállásunk következménye ez. A jót természetesnek vesszük, a problémától rettegünk. Sokszor már előre is, amikor még csak a gondolatainkban él. És lehet, hogy sosem következik be, amitől félünk, de a „mi lesz ha??” – rettegése tönkre teszi a napjainkat, a kapcsolatainkat, az önbecsülésünket, s a végén már az aggodalom rettenetesebb, mint maga a borzalom (az elbocsátás, a betegség, a válás…) Rengeteg spirituális és New Age könyv szól a megvilágosodás állapotának eléréséről, ezek egytől-egyig nagy hangsúlyt fektetnek az éberségre, a pillanat megélésére. A Boldogságcsapda című, közelmúltban magyarul is megjelent könyv szerzője, dr. Russ Harris arra próbálja rávezetni olvasóit, hogyan kerülhetik el ezeket a csapdákat. Rengeteg tapasztalata van már e téren, hiszen neves ACT (vagyis az Elfogadás és Elkötelezettség Terápia)-tréner. Az ACT arról szól, hogyan teremtsünk magunknak jobb életet, nem pedig arról, hogyan „világosodjunk” meg, hogyan jussunk az édes nirvánába. A fájdalommentes lét keresése ugyanis eleve kudarcra van ítélve. Minél inkább próbáljuk elkerülni azt az alapigazságot, hogy a fájdalom minden ember életének része, és minél inkább küzdünk a felmerülő fájdalom ellen, annál több szenvedést teremtünk magunknak. Az ACT nem titkokba avat be, hanem abban segít, hogy elkerüljük a boldogságcsapdákat és gazdagabb, teljesebb életet élhessünk.
Hogyan szabadulhatsz ki a boldogságcsapdából?
Az első lépésként tudatosítani kell a tetteinket, reakcióinkat. Figyeld meg, mit teszel azért, hogy elkerüld, elfojtsd vagy megváltoztasd a negatív érzéseket és gondolatokat. Ha észreveszed, hogy irányítási stratégiákat használsz, figyeld meg, milyen következményekkel járnak. Az ACT – az Elfogadás és Elkötelezettség Terápia – hat alapelve. 1. Hatástalanítás – viszonyulj másképp a gondolataidhoz, így kivonhatod magad a hatásuk alól, s máris nem olyan fájdalmasak, nem riasztanak. 2. Kiterjesztés – hagyj helyet a kellemetlen érzéseknek és gondolatoknak, ahelyett, hogy magadba fojtanád, elűznéd őket. Ha nyitott vagy és teret hagysz magadban ezeknek az érzéseknek, hamarosan megtapasztalod majd, hogy „felhígulnak”. 3. Kapcsolódás – teljes mértékben éld meg a pillanatot. Koncentrálj arra, ami ott és akkor történik, mindig arra figyelj, amit az adott percben teszel, vagy tapasztalsz. Így el tudsz szakadni a múlttól. 4. A szemlélő én – a tudat nagyon fontos eleme, amit a nyugati pszichológia a közelmúltig teljesen figyelmen kívül hagyott. 5. Értékek – Annak tisztázása, hogy mit tekintesz értéknek és az értékek tudatos felvállalása jelentős lépés a teljes élet felé vezetőúton. Értékeid azt tükrözik: szíved mélyén mit érzel fontosnak: milyen ember akarsz lenni, mit tartasz fontosnak az életben. 6. Elkötelezett tettek – Gazdag, teljes élet csak a tettek révén érhető el. Csaz az értékeid által vezérelt, motivált tettek vezetnek eredményhez. Ajánlott irodalom: Dr. Russ Harris: A Boldogságcsapda (Illia Kiadó)