Érezted már azt egy-egy beszélgetés után, hogy minden életerőd elhagyott, és a legszívesebben lefeküdnél aludni?
Bár nem a vérünket szívják, az energiavámpírok legalább olyan veszélyesek, mint legendás társaik! Egyrészt azzal, hogy kiszippantják a másikból az életerőt és az örömet, jó néhány rossz napot szereznek az illetőnek. Másrészt viszont, és inkább ez a lényeg, az állandó energiahiány hosszú távon akár komoly betegségekhez is vezethet!
Hogyan ismerheted fel őket?
Egy örökké kötözködő, mindennel elégedetlen, folyton kritizáló anyósról nem nehéz megmondani, hogy energiavámpír, hiszen a távozása után több nap is kevés ahhoz, hogy az ember új erőre kapjon. Azokat a nyomasztó főnököket is sokan ismerik, akiknek a távollétében gyorsabban és nyugodtabban lehet dolgozni, míg ha az irodában vannak, a fojtogató légkör szinte megbénítja a kollégáit. Sokkal nehezebb felismerni a jóságosnak tűnő energiavámpírokat, akik kedvesen közelednek az emberhez… Mivel kizárólagos figyelmet követelnek maguknak, ám cserébe nem adnak semmit, a velük való találkozás után ránk tör a fejfájás, levertnek, bágyadtnak vagy ingerlékenynek érezzük magunkat. Lehetnek ők kollégák, barátok, ismerősök, de akár az idős, betegeskedő szülők is. Mentségükre szolgáljon, hogy a többségük nem szándékosan viselkedik így, egyszerűen csak nem ismerik más módját a saját rendkívül alacsony energiaszintjük erősítésének.
Az energiavámpír típusai
-Valami mindig közbejön… Ez tipikusan az egy háztartásban élő energiavámpírokra jellemző: amikor elindulnának egy jó kis programra, a másik hirtelen beteg lesz, vagy érzelmi zsarolásba kezd, hiszen mindkettő remek módja az energiarablásnak. A végén aztán vagy lemondják a programot, és otthon maradnak, vagy mégis elmennek, de garantáltan nem érezik majd jól magunkat…
-Végtelen panaszáradat… Úgy tűnik, őt még az ág is húzza, és a sors rendszeresen lesújt rá. Vele mindig történik valami rossz, a sirámait pedig rázúdítja bárkire, aki meghallgatja őket. Ami alapján különbséget tehet a valóban bajba jutott ember és az energiavámpír között, az a rendszeresség. Ha a barátnőjét elhagyta a férje, ne legyen rest vigaszt nyújtani neki, de ha már két éve ugyanazt a lemezt hallgatja tőle, a saját érdekében ideje óvintézkedéseket tennie!
-Pesszimizmus… Semmi jóra nem számít a világtól, olyan sötét jövőképet fest eléd, hogy hazafelé már a tartós tejet sincs kedved megvenni.
-Őrizgetett sérelmek… Nem képes a megbocsátásra és a továbblépésre. Rendszeresen meghallgathatod tőle, hogy ki és hogyan tette tönkre az életét évekkel ezelőtt, és ki a hibás a rossz soráért.
-Gyámoltalanság… Érett felnőttként is teljesen önállótlan, és a legapróbb problémával is képes felhívni telefonon, hogy segítséget – és ezzel együtt figyelmet – kérjen. Képtelen egyedül elütni az időt, ezért túlságosan rátelepszik a családtagjaira, barátaira.
Hogyan szabadulj meg tőlük?
Segítség rövid távon
A leggyorsabb „villámhárító” módszerek a távolságtartás, a megfelelő légzés és az energiánk blokkolása. Ha észreveszed, hogy egy energiavámpírral van dolgod, próbáld meg növelni a köztetek lévő fizikai távolságot, vagyis lépj távolabb. Ha teheted, minél előbb lépj ki a helyzetből, az „Örülök, hogy találkoztunk, de most sietnem kell!” típusú udvarias kitérő általában beválik.
Segítség hosszú távon
Nehezebb dolgod lesz, ha egy rokonnal vagy a számodra fontos személlyel van dolgod, hiszen őt nem tudod csak úgy kiiktatni, és az sem segít, ha kíméletlenül közlöd vele, hogy energiavámpírnak tartod. Elősegítheted azonban, hogy megváltozzon, ha a panaszáradat első néhány mondata után felteszed neki a kérdést: „És most mit fogsz tenni?” Ezzel ugyanis cselekvésre sarkallod! Segíthetsz neki abban is, hogy találjon magának valami örömforrást, melynek révén feltöltheti az energiaraktárait. Lehet ez egy természetben tett séta, a meditáció, a megfelelő táplálkozás vagy akár egy új hobbi, illetve sport is!