A mandalák segítenek jobb hangulatot és kedvezőbb energiát hozni az életünkbe.
Minden, ami körülvesz minket, így egy lakberendezési boltban vásárolt kép is, valamilyen energiát hordoz. A mandalák azonban a geometriai alakzatok és szimbólumok ritmikus rendszere miatt sokkal nagyobb erővel hatnak ránk. Jótékony hatásukat akkor is kifejtik, amikor elkészítjük, és akkor is, amikor dekorációként vagy meditációs eszközként használjuk, ruhánkon vagy ékszerként viseljük őket.
A rend hatalma
A legtöbb ember zűrzavarban él, de ha megnézzük a természetet, csodálatosan harmonikus – még a falevelek is meghatározott rend szerint nőnek a fán. A mandala nem varázslat, csak a szabályosságával nyugtatja a szemet, segít rendezni az agy működését és az energiákat, megnyugtatja a zaklatott idegeket, színeivel és a szimbólumaival pedig segít az üzeneteket tudatalattinkba is eljuttatni.
Ma nagyon sokan szenvednek figyelemzavarban, nemcsak gyerekek, felnőttek is – nekik például sokat segíthet a koncentráció fejlesztésében, ha rendszeresen mandalákat színeznek. Azzal, hogy megfigyelik a részleteket, megtanulják figyelmüket összpontosítani, ez pedig majd megmutatkozik a tanulmányi és munkahelyi eredményekben, a problémamegoldó készségek fejlődésében is.
Az első lépések
Azoknak, akik még sohasem festettek mandalát, ajánlott beszerezni egy mintakönyvet. Azt, hogy az ábrák közül melyiket válasszák, érdemes aszerint eldönteni, hogy min szeretnének változtatni, és ehhez milyen szimbólumok tartoznak.
Az, hogy milyen technikákkal készítik el a művet, voltaképpen ízlés kérdése, lehet hímezni, gobelinezni, temperával, víz-, olaj-, üveg- vagy textilfestékkel dolgozni, ez a végeredmény szempontjából lényegtelen.
A mandala nem örökre szól, amikor elértük vele a kívánt hatást, akkor érdemes elajándékozni vagy megsemmisíteni, bármilyen kedves is a szívünknek. Ezzel mindig friss energetikai állapotot tarthatunk fenn, olyat, amilyen a természetben található, ahol folyamatos a körforgás, ezáltal marad tiszta és harmonikus.
A homokmandala a mulandóságra figyelmeztet
Buddhista szerzetesek minden évben elkészítenek egy-egy színes homokmandalát. 8 napig dolgoznak rajta, a végeredményt azonban 8 perc alatt elfújja a szél – mindezzel az élet mulandóságára figyelmeztetnek, a változásra és arra, hogy el kell engedni a feleslegessé vált dolgokat.
A diagnózis eszköze
A jungiánus pszichológiát követő terapeuták előszeretettel kérik meg pácienseiket arra, hogy fessenek mandalát. Az elkészült művek szimbólumai és színei sokat elárulnak készítője aktuális tudatállapotáról, így használhatók a diagnózis felállításához.
Vallási szimbólumok
Minden mandalának van egy központi témája, e köré rendeződnek a szimbólumok. A legtöbb világvallásban megtalálhatók ezek az alkotások, buddhista, muszlim és keresztény mandalákat is ismerünk – gondoljunk például a rózsaablakokra! Ezek középpontjában egy bibliai tanítás vagy egy szent áll, és körülötte – mint egy „képregény” – a történet; egy tudatos és egy tudattalan tanítást is hordozva.