Küzdj természetes módszerekkel a szorongás ellen.
A szorongásos zavarok korunk népbetegségének számítanak. Valamivel gyakrabban szenvednek benne nő, mint férfiak, és a tünetek már egész kis korban jelentkezhetnek. A kiváltó okok között genetikai tényezők éppúgy szerepelnek, mint környezeti hatások.
A szorongás gyakran egy spirál, amelybe könnyen bele lehet csúszni – testi tünetekkel is járhat, amelyek aztán újabb szorongásos tünetekhez vezethetnek, illetve felerősíthetik azokat.
A következőket tartsd szem előtt, ha te is hajlamos vagy a szorongásra!
1. Kommunikálj!
Biztosan van valaki a környezetben, akiben megbízol – neki mondd el a félelmeidet, bármilyen irracionálisak is azok. A probléma megfogalmazásától új megvilágításba helyeződik a dolog, így könnyebben átértékelheted, valós veszélyről, problémáról van-e szó, vagy csupán képzelegsz.
2. Mozogj!
A monoton mozgásformák, az úszás, a futás sokat segítenek a tüneteken. A szervezet boldogsághormont szabadít fel a sport által, és a feszültségeket is könnyebben levezetheted így. A jóga segít megteremteni a testi-lelki egyensúlyt.
3. Táplálkozz!
A szorongásos és depresszív zavarok kísérő tünete lehet az étvágytalanság. Ez azonban tovább fokozza a szorongás fizikai tüneteit (gyomorremegés, émelygés, pánik), ezáltal pedig a lelki tüneteket is.
4. Meditálj!
Nem kell hinni az ezotériában ahhoz, hogy élvezhesd a meditáció jótékony hatásait. Ha úgy érzed, nem is vagy képes rá, akkor is érdemes megtanulni a módszert. A pszichológusok is gyakran alkalmazzák az autogén tréning nevű meditációs formát, amely segít ellazulni szorongás esetén, és kilépni a depresszív gondolatok körforgásából.