Az immunrendszer működését a lelkiállapot is nagyban befolyásolja!
Az ősz beköszöntével egészségünk megőrzése fontosabb, mint valaha. A legtöbbet ennek érdekében a megelőzés terén tehetünk, amelyhez a kulcs saját, fizikai és szellemi védelmi rendszerünk megerősítése.
A nyár folyamán remélhetőleg belső raktáraink feltöltődtek az éltető erejű napfénnyel és a vitaminokkal. Az idényjellegű és lehetőleg helyi termesztésű zöldségek, gyümölcsök fogyasztása és „bespájzolása” révén készen állunk a tél energiaszegényebb hónapjainak átvészelésére.
A rendszeres mozgás és friss levegő mellett nem csak a fizikai, hanem a lelki-érzelmi állapotunk is meghatározó tényező az egészségünk terén. Immunrendszerünk érdekében a legtöbbet a külső és belső egyensúly megteremtése és megőrzése által tehetünk. A szellemi, érzelmi és lelki energiaszint emelésében és stabilitásának megtartásában sokat segít például a jóga, és a különböző gyógyteák (citromfű, levendula, rózsa, csalán…).
Határaink megfelelő védelme szintén fokozott figyelmet kíván. Bőrünk állapota sokat elárul arról, hogy működik-e egészséges ön- és énvédelmünk. A gyulladások, a sérülések, és a sebek egyaránt arra utalnak, hogy nem érezzük magunkat igazán jól és biztonságban adott környezetünkben, illetve a bennünket körülvevő emberek között.
Tesztelhetjük magunkat a grafológia segítségével is. Írjunk le néhány mondatot és figyeljük meg az alábbiakat:
– „Túl szép írás”: Kerek betűk, szabályos íráskép, minden (túl) precízen a „helyén” van? Ez első sorban a megfelelni akarást jelzi és csak nagyon ritkán utal valóban jó közérzetre.
– A sorok futása: A lefelé tartó sorok és végvonalak rossz hangulatot, kedvetlenséget tükröznek.
– Sortávolság: Ha az egymás alatt futó sorok nagyon közel vannak, egymásra támaszkodnak, sőt össze is gabalyodnak (a felső sor alsó hurkai az alsó sor felső hurkaival), akkor elvesztettük önállóságunkat, kizárólag kívülről várjuk a támaszt és a segítséget.
– Szótávolság: A túl nagy szótávolság az elzárkózás jele, a túl kicsi viszont az egészséges határok hiányát jelöli.
– Kötővonalak: Ha a betűk közötti az összekötő vonalak túl nagyok, akkor nyakon csíphetjük a frusztráció első tüneteit, a mindenáron való megfelelés kényszerét. Az összefolyó betűk a szimbiózis jelei, így a függőségi viszonyok kevésbé áldásos jelenségére hívják fel a figyelmet.
– Oválok: Amikor az „o”- és az „a”-betűk teljesen zártak, kicsik és összenyomottak, önértékelésünk szintje alacsonyan van, bezárkózva tengetjük napjainkat. Az „összenyomott krumplik” már a depresszív hangulatok előszobájára figyelmeztetnek.
– Ékezetek: Hosszú ékezetek, amelyek belefutnak az oválokba? Túlzott kontroll, fokozott ellenőrzés mindenen, amely hasító vonala nem csupán elméletben, hanem a gyakorlatban is fejfájást idézhet elő.
– Nyomás: A túl kicsi nyomás energiahiányra, elesettségre utal. A túl nagy azonban már görcsös és agresszív hozzáállást mutat.
Mit tehetünk? Mozgassuk meg elgémberedett tagjainkat, igyunk egy frissítő teát, és írjuk újra… A grafoterápia módszerével törekedjünk arra, hogy határozottan (de ne görcsösen) nyomjuk rá a tollat a papírra, soraink és betűink végvonalai tartson felfelé. Az oválok megfelelő nyitottsága, a szellemi aktivitás – a szépen kiírt felső zónás hurkok („l”-betű) és az érzelmek harmonikus megélése („g”- és „gy”- betű) lehetővé teszik az életerő harmonikus áramlását.
Vegyük komolyan testünk és lelkünk jelzéseit, segítsünk saját magunknak a jobb közérzet elérésében, így egészségesek és fittek maradunk az új tavasz eljöveteléig.
Varju Beáta grafológus, természetgyógyász www.grafomuhely.hu