Nem feltétlenül lesz válás a vége, ha az indulatok egymásnak csapnak. Sőt? Igaz ugyan, hogy a közmondás szerint a harag rossz tanácsadó, te rajtunk múlik, hogy rombol-e vagy épít az az energia, amit a harag gerjeszt.
Henry Cloud egy nagyon találó analógiával magyarázza a harag spirituális lényegét: véleménye szerint a harag olyan, mint az immunrendszerünk, mely megvédi a jó dolgokat és elpusztítja a rosszat. Amikor a baktérium bejut a szervezetbe, az immunrendszer megjelöli, nevén nevezi, felismeri és megfejti a hibát, és elmondja a többi sejtnek, hogy milyen a „támadó” és mire készül. Ezután megöli, hogy ne tehessen kárt. Vagyis oltalmazza a szervezetet. A problémát elmulasztja, mielőtt abból nagyobb baj lett volna, mielőtt megölt volna.
Az immunrendszer és a düh kapcsolata
A gyenge immunrendszerben a kór szétterjed, mi pedig megbetegszünk. S talán bele is halunk. S ha az immunrendszerünk kudarcot vall, akkor a betegség helyett a jó dolgok pusztulnak el. Sőt, az is lehet, hogy az immunrendszer saját magára támad, azaz kialakul egy autoimmun betegség, ami az egészséges sejtekkel kezd harcolni? A düh épp ilyen. Ha egészséges, akkor szembeszáll a rossz kórokozókkal, amelyek elpusztíthatnák a kapcsolatot, és azért harcol, hogy megvédje a szerelmet, a meghittséget, a jó dolgokat. Ha működik, és van egy probléma a kapcsolatban, akkor egy kiadós vita során mindenki elmondja róla a véleményét (nevén nevezi, megjelöli), és senki nem sérül. A szerelem erősödik és folytatódik.
A harag ereje
De ha a haragot nem jól használjuk, akkor azt teszi, amit a szolgálatot felmondó immunrendszer. Vagy túl gyenge, és nem áll ellen, a kapcsolat pedig tönkremegy, vagy ellenünk fordul, és inkább bennünket támad meg. Ez történik, amikor az emberek nem állnak ki magukért, hanem a probléma helyett inkább önmagukat támadják.
Öt parancsolat
Ha betartod harag, a düh kifejezésének öt parancsolatát, megőrizheted a lelki békédet és erősítheted a kapcsolatodat. 1. Légy dühös? és érezd a dühödet. Ez azt jelenti, hogy tisztában kell lenned az érzéseiddel ahhoz, hogy felismerd, amikor valami rossz. 2. Használd a haragodat valami jóra. Kérdezd meg magadtól, hogy érdemes-e védeni azt, ami miatt haragszol. Időnként a haragot rossz dolgok védelmezésére használjuk (a büszkeségünk vagy saját hatalmunk megvédésére). Ha a haragod igazságos és jogos, az azt jelenti, hogy valóban veszély fenyeget egy védelmezésre érdemes dolgot.. A büszkeségünket nem érdemes védeni, de a szerelmünket igen. 3. Légy visszafogott. Az önfegyelem segít abban, hogy ne légy elhamarkodott. Az eszedet is használd, ne csak az érzéseidet. Számolj tízig, mielőtt kimondod, ami épp a gondolataidban cikázik. Esetleg beszéld meg valakivel, hogy mire készülsz. 4. Használd a dühödet a probléma megoldására. Ha a haragod jó és jogos, akkor a probléma megoldása és ne a másik megbántása legyen a cél. A Bibliai üzenet, hogy „ne vétkezz” – jelen esetben azt jelenti, hogy amikor a haragodat használod, akkor senkit ne bánts meg. „Szeretlek – de azt nem szeretem, amit tettél?” – A harag immunreakciójának ez a helyes használata. Ezzel a „baktériumot” támadod, nem pedig a szervezetet. Ne feledd, minden kapcsolat annyira lesz sikeres, amennyire képes vagy a konfrontációra. Tehát ne kerüld el a dühöt vagy a konfrontációt, engedd, hogy haragod tudassa veled, mi a rossz, majd kedvességgel és tisztasággal szállj szembe a rosszal. A jó harag így tud segíteni abban, hogy elérd a célodat. Felhasznált irodalom: Dr. Henry Cloud: Istren titkai (Édesvíz kiadó)