Ezek a praktikák nem csak a Nyilas jegyűeknek hasznosak, de leginkább nekik ajánlott. A Nyilas szülöttek akaratát, kitartását a tradicionális asztrológia ugyanis „szalmalángként”említi. Ez azonban nem egészen van így.
Tüzes természetük valóban hamar és könnyen lelkesíti őket, hamar rávetik magukat egy feladatra, aztán annyira belemerülnek, hogy már semmi más nem létezik számukra. Megáll az idő, elfelejtenek enni is, ahogy elfelejtik a családnak tett ígéretüket, a határidőket. A legtöbb Nyilas nem képes annyira koncentrálni, hogy belenézzen és belelásson a dolgok mélyébe. Ennek nem az érdektelenség, inkább a szétszórtság a magyarázata. Rengeteg dologgal foglalkozik, minden érdekli, de mindenre nem jut ideje. „Ha azt mondjuk valakiről, hogy jó a memóriája, azt úgy értjük, hogy mindenre jól emlékszik, amire akar. Tehát jól működik a tárolási és szelektálási képessége”- írja Geoffrey A. Dudley évekkel ezelőtt magyarul is megjelent Duplázd meg tanulóerődet című könyvében. Geoffrey szerint ezek a képességek erősíthetők, fokozhatók. Haszna lépten-nyomon jelentkezik majd a mindennapi életben.
Jó memória = siker
A jó memória nem csak az iskolai előmenetel lendítője lehet. Jól alkalmazható barátok szerzésére és emberek befolyásolására. Egy állás megszerzésére, vagy a meglévő megtartására. Egyszer egy illető állásért jelentkezett egy erőműben. A beszélgetés során kiderült, hogy hozzá hasonlóan a személyzetis is szolgált a hadseregben. Megkérdezte hát: milyen súlyú egy puska. A felvételiző nem igazán emlékezett rá. Nem is tartotta fontosnak. A személyzetis számára pedig épp az volt a fontos, hogy aki jelentkezik nála, az apró részletekre figyeljen.
A felejtés és az elfojtás kapcsolata
De lehet a felejtés oka az elfojtás is. Ez azt jelenti, hogy az emlék felidézése valamilyen belső ellenállásba ütközik. Hogyan emlékezzünk? A fejejtés ellen – feltérképezésük után – könnyen lehet küzdeni. Jobb odafigyeléssel, az ismeretanyag felelevenítésével, de leginkább azzal, hogy a figyelmet nem engedjük elkalandozni. Nem sok hasznát vesszük, ha úgy figyelünk, hogy közben hiányzik a rögzítési szándék. A legjobb módszer az asszociálás. A gondolatok szabad társításának elve nagyon fontos az emberi gondolkodásban, és ezt már Arisztotelész óta tudjuk. Arról van szó, hogy egyik gondolatunk a másikból következik.
Így edzheted a memóriádat!
Nem kell hozzá más, csak egy darab papír, ceruza. Gondolj a felidézni kívánt emlék valamely vonatkozására, és kérdezd meg magadtól: „Most mi jut eszembe?” Írd le, aztán tedd fel a kérdést: „És erről mi jut eszembe?” azt is írd le. Ezt addig kell folytatnod, amíg előjön a keresett emlék, vagy ha már eleged van belőle, akkor tedd félre, és néhány óra vagy nap múlva folytasd. Az asszociálás nemcsak az elfojtások feloldását segíti, hanem a megjegyezni kívánt anyag memorizálását is.