A főnököd alábecsüli a képességeidet? A kollégák nem vesznek komolyan? Ezen változtathatsz! Nem kell hozzá más, csak egy kicsit nagyobb önbizalom, és máris fordul a kocka! Az önbizalmad pedig az alábbi módszerekkel növelheted.
A munkahelyi érvényesülési hiányosság az, ami leginkább a gyermekkorban gyökerezik. A munkahely tudat alatt gyakran a családot mintázza: a főnökök az apát vagy az anyát, a kollégák a testvéreket helyettesítik.
Így őrizheted meg az önállóságodat!
Valószínűleg másokon is észrevetted már, hogy a személyiségnek több rétege van. Az alkalomnak megfelelően hol az egyik, hol a másik kerül előtérbe. Ha tudatában vagy annak, hogy épp melyik „én-állapot” aktív nálad, és melyik a beszélgető partnerednél, akkor sokkal tudatosabb lehet a viselkedésed. Ilyen értelemben van nagy jelentősége a tranzakcionalízis” modelljének. Ez három én-állapotot különböztet meg: 1. A kritikus szülő-én: Ebben az állapotban az ember úgy viselkedik, mint a mérges szülők a gyermekükkel – akadékoskodik, kritizál, a másikat lenézi, lekezeli. 2. A „felnőtt-én” Ebben az állapotban tárgyilagos, értelmes, könnyed, szuverén és jól szervezi a teendőit. 3. Az alkalmazkodó „gyermek-én” Ebben az állapotban az ember fél, bűnösnek, zavartnak, elesettnek, gyengének érzi magát. Ha valakihez az elöljárói a kritikus szülő-én állapotból szólnak, ez automatikusan aktivizálja az alkalmazkodó gyerek-én állapotot.
Több önbecsülésre teszel szert, ha felnőtt-ént hagyod érvényesülni. Lélegezz egyenletesen, beszélj nyugodt hangon, érvelj logikusan, és adott esetben merj ellentmondani is, ha valamivel nem értesz egyet. De ne dacosan, ne sértően, hanem „felnőttként”, egyenrangúan. A belsőleg bizonytalan emberek sokszor folyamodnak hatalmi eszközökhöz, hogy a jelentőségüket hangsúlyozzák. (Ez – sajnos – minden csillagjegynél előfordul, ugyanis a Mars kedvezőtlen helyzete váltja ki az uralkodási vágyat, a vitatkozó kedvet, a másik megalázását). Az ilyen viselkedést feltétlenül meg kell akadályoznod, különben elveszíted a tekintélyed. * Ha például túl alacsony széket ajánlanak fel, vagy úgy ültetnek, hogy a fény a szemedbe világít, kérd meg, hogy máshová ülhess. * Ha valaki várakoztat, esetleg telefonál közben, kérdezd meg, hogy ne gyere vissza később, alkalmasabb időpontban. Ha a beszélgető partnered mással foglalkozik, várd meg, amíg újra teljesen rád figyel. * A tárgyalásokon nemcsak a jelenlét fontos, hanem az is, hogy hol ülsz. Mindig helyezkedj el úgy, hogy a legfontosabb személy jól láthasson. Kerüld viszont a főnökkel szemközti ülőhelyet. Az az „ellenfele” számára van fenntartva. * Beszélj mindig érthetően, rövid mondatokban, ne használj idegen szavakat. Emeld ki a lényeget! Lehetőleg sűrűn hozz fel példát vagy összehasonlítást. Ezáltal jobban rögzülnek a szavaid.
Védd magad!
Ha rendszeresen indulatos kitörés, igazságtalan kritika vagy más támadás ér, ezt a képzelőerőd segítségével kivédheted. Arra a tényre támaszkodj, miszerint a tudatalatti nem tesz különbséget a fantázia és a valóság között. (Az elképzelt citromtól ugyanúgy összefut a nyál az ember szájában, mint az igazitól!) Képzeld el, hogy körülvetted magad olyan láthatatlan védőpajzzsal, amely minden szóbeli támadást felfog. Szabadon kiválaszthatod, hogy milyen anyagból legyen, fémből vagy plexiből. A nagyságát is meghatározhatod (hogy teljesen körbe vegyen, vagy elég, ha elölről véd?) Amikor szükséges, tartsd magad elé ezt a képzeletbeli védőpajzsot. Meglátod, sokkal kevesebb negatív hatás ér.
Hordj talizmánt!
A modern embernek is segít a mágia! Válassz magadnak egy kis tárgyat, ami bátorságot adhat. Ez lehet szerencsét hozó apró Buddha, skarabeusz, vagy apró féldrágakő, ami a markodban elfér (ez lehet kalceon, ami meggyőzőerőt erősíti, vagy szodalit, ami a magabiztosságot növeli!) Amikor egy adaggal több bátorságra van szükséged, hordd magadnál a talizmánt!