Mikor dől el, mi lesz a sorsunk? Mi mindent befolyásolnak a születés körülményei? Mik azok a szülői terhek, melyek soha nem moshatók ki lelkünkből? Mit mond a homeopátia és mit a tranzakció-elemzés életünk alakulásáról?
Egyáltalán, mi az a tranzakció-elemzés? Eric Berne amerikai pszichológus találmánya, akinek gondolkozását kezdetben a freudi pszichoanalízis befolyásolta legerősebben. Csakhogy Berne – Freuddal ellentétben – a kapcsolati működést állította a középpontba. Kulcsfogalma a tranzakció is mindig két ember között zajlik (üzenetcserének, akció-váltásnak is nevezhetjük). A tranzakciókat viszont erősen befolyásolja a résztvevők belső programozottsága.
Egyes sorskönyvek önpusztítóvá is válhatnak, például rákos betegség formájában: „Kultúránkban az ego főszerepet játszik, hiszen tudatunk kevés kollektív támaszt kap.. „önmegvalósítás”, „emberi jogok”, „karrier”?mind az ego fogalomköréből fakadnak. Aki őszintén elfogadja az alárendelt szerepet, tehát nem áll perben a sorssal, valószínűleg nem lesz rákbeteg: számára az ego győzelme nem kulcskérdés. És az sem lesz rákos, aki meg tudja magát védeni, érvényt tud szerezni jogainak?ebbe a csoportba tartoznak a család vagy a munkahely rettegett diktátorai is, hiszen bennük aztán igazán nem reked meg a düh, sem más feszültség. De a jó önérvényesítéshez nem kell diktátorrá válni?”
Irracionális és racionális kontroll
Életünknek minél nagyobb szelete áll ez alatt a tudattalan irányítás alatt, annál több helyzetben reagálunk irracionálisan, többnyire a magunk kárára. És minél több helyzetben áll rendelkezésünkre a tudatos, racionális kontroll, annál ésszerűbben élhetünk, annál jobban boldogulunk: harmóniát, sikert, jófajta élményeket gyűjtve. A sorskönyv egyébként sikeres életprogramot is „előírhat”, vagyis a tudattalan, mély rétegekben az a hit is helyet kaphat, hogy életem mindenképpen sikeres lesz. Az ilyen sorskönyv „felett” természetesen adva van a racionális gondolkodás képessége is, hiszen csak a racionális gondolkodás képes döntéseinket a valósághoz igazítani, csak így hozhatnak azok sikert. (A boldogsághoz és sikerességhez persze nemcsak működő ráció, hanem például szabadon megélt érzelmek és kapcsolatainknak biztonságot adó értékrend is szükséges, de a racionális gondolkodás mint jóváhagyó fórum elengedhetetlen.) Berne háromféle sorskönyvet különböztet meg: a legutóbb említett nyertes sorskönyvet, a null-szaldósnak nevezhető úgynevezett banális scriptet, ahol sem hegycsúcsok, sem szakadékok nem kerestetnek, harmadikként pedig a vesztes forgatókönyvet. Általában arról az emberről mondjuk, hogy életét sorskönyve vezérli, akinél vesztes programot látunk újra és újra megvalósulni. Ő maga is észreveszi programozása csapdáit – különösen, ha elég értelmes -, ezért nemegyszer olyan tisztánlátással képes beszámolni visszatérő kudarcairól, lázadni és tiltakozni a kártékony partnerek és események ellen, mint bárki józan kívülálló – mégis újra és újra besétál a csapdába. A forgatókönyv parancsa ugyanis erősebb a racionális szándéknál. Ettől majd csak kifejlesztendő önismerete, azaz a vesztes program tudatosítása mentheti meg – ha vállalkozik ilyesmire.
Mit mond a homeopátia és mit a tranzakció-elemzés életünk alakulásáról? Mik azok a szülői terhek, melyek soha nem moshatók ki lelkünkből? Mit nyertünk és mit vesztettünk az informatika betörésével? Hogyan segíthet az emberséges kapcsolatkezelés a versenyszféra könyörtelen világában. Ilyen és ezekkel rokon kérdésekkel találkozhatnak a Sors és sérülés olvasói. A szerző: F. Várkonyi Zsuzsa pszichológus, akinek rengeteg önismeretet segítő írása, könyve jelent meg az elmúlt évtizedekben. A legismertebb talán a MÁR 100X MEGMONDTAM, a kilencedik kiadását érte meg, a TANULOM MAGAM pedig már hatodik kiadásnál tart. Alighanem a Mérték-Kiadó gondozásában megjelent Sors és sérülés is hasonlóan népszerű lesz!