Hónapról hónapra szembesülhetünk vele, hogy holdtöltekor megnő a feszültség, ennek hatására ingerlékenyebbé, érzelmileg instabilabbá, érzékenyebbé válunk.
Ez nem feltétlenül mindenkire igaz, és máskor is bármikor előfordulhat, mégis gyakori a megfigyelés, hogy telihold napján a lélek és a test is sérülékenyebbé válik. Az összefüggésekre kevés tudományos bizonyíték áll rendelkezésre, de ezeket a jelenségeket néhány szakember azzal magyarázza, hogy a holdtölte hatásának következtében a sejtekben és a szövetekben megváltozhat a biológiai só-víz háztartás egyensúlya, továbbá a telihold okozta földmágneses változások közvetett hatása is számításba jöhet.
Telihold hatására gyengülhet az immunrendszer, az alvás sem olyan mély és pihentető, mint máskor. Lassulhat az emésztés, kevésbé gyógyulnak a sebek és a gyógyszerek is lassabban fejtik ki hatásukat.
Telihold idején nő a bűnözés
A rendőröknél is elkel holdtöltekor a készenlét, ugyanis egy 1978-1982 közötti kriminalisztikai vizsgálat rámutatott, hogy a telihold időszakában sokszorosára nő az elkövetett bűncselekmények száma más holdciklus időszakokhoz képest. A US Department of Justice oldalán az olvasható, hogy telihold idején kifejezetten megnő a betörések aránya, ami a telihold által biztosított kedvező fényviszonyoknak is betudható. Teliholdkor jellemzően megemelkedik a közlekedési balesetek száma is. Az öngyilkosságok és az epilepsziás rohamok is gyakran megszaporodnak, és fokozódhatnak a mániás depressziós tünetek.
Nyelvünkben is ott a Hold
A Holdnak tulajdonított hatások nyelvi kifejezéseinkben is megjelennek. Ezt példázza a Somnambulismus, azaz az alvajárás jelensége, melyet magyarul holdkórosságként emlegetünk. „Holdkóros alatt olyan egyént értünk, aki alvás közben ágyából fölkel, és úgy jár-kel, cselekszik, mintha éber állapotban lenne, és reggel ebből semmire sem emlékszik.” – írja a Kislexikon.hu.
Az angol nyelvben a latin „Luna” (Hold) szótőből származó lunatic kifejezés, amely az eszelős, holdkóros, elmebajos szinonimájaként került a közhasználatba.
Orvosi megfigyelések
A teliholdnak orvosilag igazolt jótékony hatása is van. Ha szívműtétre lenne szükséged, akkor is jól teszed, ha a Holdat fürkészed. Különösen abban az esetben, ha akut aorta disszekcióra, azaz a mellkasi fő verőér falán kialakult hasadás miatti sebészeti beavatkozásra lenne szükség. A Rhode Island Kórházban végzett megfigyelés szerint azoknál a betegeknél, akik a már fogyó teliholdkor esnek át ilyen szívműtéten, lényegesen alacsonyabb az elhalálozás és rövidebb a kórházban töltött felépülési idő – az Interactive Cardiovascular and Thoracic Surgery folyóiratban megjelent tanulmány szerint.
Ha a holdtölte mellett az is érdekel, hogyan töltsd aktívan a napodat úgy, hogy az az egészségedre és a vitalitásodra is pozitívan hasson, látogass el a Gyógyzóna oldalra. A weboldal iránytűként szolgál a tünetek, az egészségügyi problémák, a higiénés és diétás szabályok, a hírek és tanácsok világában. Mindezeken túl szórakoztató tartalommal – könnyed cikkekkel, kvízekkel, lélekemelő írásokkal – is frissül mindennap. Mint egy orvosrokon a családban, a Gyógyzóna mindig az olvasó mellett áll.