Minden ötödik ember életében legalább egyszer átesik depressziós időszakon. Cikksorozatunkban összefoglaljuk a betegség tüneteit, típusait, de ami a legfontosabb: megoldást keresünk, hagyományos és alternatív gyógymódokat ajánlunk.
Sorozatunk első részében a depresszió általános jellemzőiről írtunk, és megszólaltattunk egy pszichológus szakembert. Ezúttal Váradi Tibor természetgyógyász és Szili Zsuzsanna biológus beszélt nekünk a betegség okairól, tüneteiről, megelőzési és kezelési lehetőségeiről: – Sok esetben sajnos nem ismerik fel időben a depressziót, és a kezeletlenül hagyott betegek 20%-a öngyilkos lesz. Közülük legalább a fele kevéssel halála előtt fordult csak orvoshoz. A depresszió a lelki gyötrelmeken túl a testet is megviseli: összefügg a daganatos betegségekkel, a szív- és érrendszeri betegségekkel, a fejfájással, stb. A nőknél kétszer, háromszor gyakrabban fordul elő, mint a férfiaknál. A depressziós betegek ugyanolyan sűrűn választanak természetgyógyászati módszereket, mint más betegségben szenvedők. A holisztikus (teljes embert figyelembe vevő) gyógyászat megközelítésében a depresszióból ki lehet gyógyulni. Sokszor elkerülhető, hogy a beteg pszichiátriai osztályra kerüljön, bizonyos esetekben azonban ez utóbbi kezelés szükséges.
A táplálkozás szerepe
A gyógyuláshoz vezető úton az első lépés a táplálkozás megváltoztatása. Méregtelenítésre van szükség, ugyanis rengeteg mérgező anyag kerülhet az ember szervezetébe, ami elősegíti a depresszió kialakulását. Ilyenek bizonyos gyógyszerek, élelmiszeradalékok (pl.: aszpartam, ami mesterséges édesítőszer), nehézfémek (ólom, higany, alumínium). Érdemes kerülni az alkaloidákat: koffein (feketekávé), nikotin (dohány), teobromin (kakaó). A szervezet elsavasodása is hozzájárul a betegség kialakulásához. Savas közegben az idegrendszer nem tud jól működni. Lúgosításra van szükség, vagyis csökkenteni kell az étrendben a savasító ételek mennyiségét (finomított ételek: fehér cukor, fehér liszt; túlságosan feldolgozott, sült, főtt ételek; magas fehérjetartalmú ételek, tojás, tej, tejtermék, gomba) és növelni a lúgosító ételek mennyiségét, a nyers gyümölcsöket, nyers zöldségeket, teljes őrlésű gabonákat. Depressziós betegeknél a revitamin-szint alacsonyabb, mint a normális. Túl sok fehérjebevitel esetén csökken a szervezet triptofán-tartalma, amiből a szerotonint hozza létre. Állhat a depresszió hátterében bélférgesedés, candida-gombafertőzés vagy gyulladásos góc is, ennek is érdemes utánajárni. Az optimális étrend depressziósoknál: kevesebb fehérje, több természetes szénhidrát, teljes őrlésű gabonák, nyers gyümölcsök, zöldségek, olajos magvak fogyasztása. Az alábbi ételek jótékony hatással vannak a gyógyulásra.: hagyma-félék, citrusfélék, gyömbér, méhészeti termékek, ánizs, zellermag, kömény, petrezselyem, szegfűszeg, borsmenta. A depresszió hátterében állhat a táplálékallergia is. A leggyakoribb allergének: tej, tejtermékek, tojás, hal, szója. Az ortomolekuláris gyógymódot is segítségül hívhatjuk – növeljük a B1- (dió, búzacsíra, répa, cékla), B3- (karalábé, füge, paradicsom, szilva), B6- (káposzta, hagyma), B12- (sörélesztő, búzacsíra), folsav- (bab, spenót, cékla, kelbimbó, kelkáposzta, karfiol) és C-vitamin (citrusfélék, csipkebogyó, paradicsom) bevitelét természetes forrásokból, nyersen. A nyomelemek közül a vas (csalán, mák, vörös áfonya), a kálcium (szezámmag, mák) és a magnézium (zöld levelű növények) bevitele ajánlott nyers formában. Segíti az optimális triptofán-szintet a mandula, a kesudió, a tökmag és a mazsola fogyasztása.
Egyéb alternatív megoldások
A fitoterápia az orbáncfű-teát és tinktúrát javasolja elsőként. Használható még komló-, macskagyökér-, citromfű-, kamilla-, hársfa-, ginseng-, és rozmaring-tea. Érdemes személyre szabott homeopátiás szert is beszerezni. Segíthet a Bach-virágterápia is. Aromaterápia esetén a bergamott, a geránium, a jázmin, a levendula, a narancsvirág, a rózsa, a vadrepce, az ernyős madártej és a szelídgesztenye kivonata segít. A színterápia szerint a narancssárga szín a leghatásosabb a depresszió ellen. A kiropraktika a nyaki gerincszakasz és a keresztcsont helyretételét ajánlja. Javasolt heti 1-2x talpmasszázst végeztetni, és a betegnek saját magának bizonyos akupresszúrás pontokat masszírozni. A drágakövek közül a kalcedon, az arany, a lápi lazuli és a hegyi kristály segíthet. Mindemellett ajánlott légfürdőt, napfürdőt venni, légzőgyakorlatokat és rendszeres testmozgást végezni. Egyéb kiegészítő gyógymódok: pl. enzimterápia, zeneterápia, hidroterápia, mágnesterápia. Az alapterápiák közé tartozik a lelki szintű segítségnyújtás is. A viselkedésterápia, a tranzakcióanalízis, a logoterápia, a kognitív terápia, és főként a kineziológia hathatós segítséget nyújt. Kapcsolódó cikkek: A depresszió népbetegség Virágok erejével a betegségek ellen Hasonlót a hasonlóval – homeopátia Gyógyító kövek Kötés és oldás, avagy mi fán terem a kineziológia? Gyógyító talpmasszázs Színterápia Aromaterápia Népbetegségek megelőzése és szelíd gyógymódjai