A reflexterápia (más néven zónaterápia) könnyen elsajátítható, speciális eszközöket nem igényelő, csaknem négyezer éves módszer, mely bármely életkorban alkalmazható. Kiváló öngyógyító terápia, ráadásul egyéb gyógyító beavatkozások hasznos kiegészítője.
A reflexológia kifejezést hallva az emberek többsége a talpmasszázsra gondol. Pedig nemcsak a talpon, hanem a test más területein – így a kézen, fülön és az arcon is – megtalálható a test szerveinek „képe”. A tapasztalati és kísérleti megfigyeléseken alapuló, úgynevezett fej-, talp- és tenyértérképek segítségével könnyebben behatárolhatók az egyes szervek, testrészek reflexpontjai. A reflexológia hatása A test reflexzónáinak masszírozásával, a reflexpontok nyomásával javítható a zónának megfelelő szerv, testtájék egészséges energiaellátása. A stimulálás serkenti a vér- és nyirokkeringést, erősíti az immunrendszert, elősegíti a salakanyagok kiválasztását, szabályozza az enzim- és hormonháztartást, és nem utolsósorban csökkenti, illetve elmulasztja a fájdalmat. A diagnosztizálás egyszerű: ha valamelyik szerv megbetegedett, a szervnek megfelelő reflexzóna nyomásra érzékennyé válik. A módszer hatásosságát bárki „tesztelheti” magán, de partnerének vagy gyermekének is kellemes pillanatokat szerezhet félórás szeretetteljes, enyhe nyomással alkalmazott talp- vagy kézmasszázzsal. Nemcsak azoknak ajánlott, akik valamilyen betegségben szenvednek, a „kezelés” azzal is csodát tehet, aki csak fáradtnak, kedvetlennek érzi magát, ugyanis egy-egy ilyen masszázs után az egész test feltöltődik energiával. Az arcreflexológia még viszonylag friss tudomány – a nyolcvanas években indult világhódító útjára, s azóta az egyik legkellemesebb művelet, amit az egészség megőrzéséért és javításáért tenni lehet. Lényege ugyanaz, mint a talp- és a kézmasszázsé. Az emberi test egésze az arcon is megjelenik, itt is minden szervnek megvan a maga pontja. Kis gyakorlással bárki, bármikor kezelheti önmagát. Mindig az ellazító és energetizáló pontok masszírozásával kell kezdeni, ezután következik a gyógyítandó pont stimulálása. Megfázás esetén hatásos lehet az orrcimpa és az orrnyereg hajlatának, majd az orrnyereg határozott, de nem túl erős masszírozása, nyomása. A menstruációs görcsök oldására az áll ívén lévő pontot kell a mutató-, középső és gyűrűsujjal masszírozni. A rendszeres arcmasszás nemcsak felfrissíti a bőrt, hanem az apróbb ráncok kialakulását is késlelteti.
Kéz-reflexológia
A kéz reflexzónái mélyebben helyezkednek el, mint a lábzónák. Ez elsősorban a kéz kisebb érzékenységéből és állandó használatából ered. A reflexzónákat nehezebb kitapintani, és erőteljesebb kezelésre van szükség, mint a láb esetében. (A zónák „felderítésében” kiváló segítség az elektromos akupunktúrás készülék, ami egy-egy zónapontra érve csipog.) Célszerű a legérzékenyebb részt megkeresni, majd a betegség jellegétől függően stimulálni (serkenteni) vagy szedálni (nyugtatni). Akut fájdalom esetén a jobb kéz tenyerén a megfelelő területet az óramutató járásával ellenkezőleg körkörösen masszírozva kell nyugtatni, kimerültségnél pedig a bal kéz háti oldalán, az óramutató járásának irányába, a megfelelő területet körkörösen masszírozva stimuláluni. A kézen a gerinczóna rövidebb és kevésbé érzékeny, mint a talpon, ezért a gerincproblémák a láb területéről jobban kezelhetők. A homloküreg, arcüreg, orrmelléküregek területe azonban (a hosszabb ujjaknál fogva) nagyobb, kiterjedtebb, ezért az ezeket érintő kórképek (arcüreg- és homloküreg-gyulladás akut és krónikus formái, az orr gyulladása, a nátha kezelése) a kéz utolsó ujjperceiről hatásosabb. Néhány alapszabály A reflexzónák masszírozását mindig kellemesen meleg kézzel, a hüvelykujjal előrearaszoló mozdulattal és nem erőből kell végezni. (Akinek fél-egy perc elteltével megfájdul a keze, valamit rosszul csinál.) Fontos a sorrend! Mindig a jobb láb vagy kéz masszírozásával kell kezdeni, csak utána következhet a bal. Lazításhoz először a gerinc, a fej, a váll, a tarkó, a légzőszervek, az emésztőszervek és a mirigyek reflexpontjait kell stimulálni. A masszírozás mindig a nemi szervek reflexpontjaival fejeződjön be. Mindenki figyeljen a teste (illetve a masszírozott testének) reakcióira! Aki masszírozás közben erős fájdalmat érez – netán ez többször ismétlődik -, feltétlenül forduljon orvoshoz, mert ez betegségre utaló jel lehet. Egy reflexpont vagy terület fájdalma, illetve érzékenysége azt jelenti, hogy a hozzá tartozó belső szervben funkciózavar vagy megbetegedés áll fenn. Tilos a reflexzónamasszázs – a menstruáció első napján, kivéve, ha éppen görcsoldás miatt történik, – magas láz vagy súlyos, fertőző betegség esetén, – operáció előtt, – daganatos betegségben szenvedőnél, – pacemaker-beültetésen átesett pácienseknél, – a vénák vagy visszerek gyulladása esetén és a terhesség alatt (kivéve az enyhe, simogató masszázst, ami a nőgyógyászati pontokra nem terjed ki).