Az antik kultúrákban a tej a halhatatlanság jelképe volt. Egyedi összetevői – vitaminok, ásványi anyagok és protein – éltetik a szöveteket, energiával töltik fel a testet, ragyogóvá varázsolják a bőrt és a hajat.
Nem ritka, hogy az állapotos nők bőre érzékenyebben reagál egyes élelmiszerekre és környezeti hatásokra, mint a terhességet megelőző időszakban. Ezekben a hónapokban a legtöbb kismama kívánós. Útjuk többnyire a hűtő, és nem a parfümériák felé vezet, de nem is baj: a hűtő mélyén ugyanis ott rejtőzik az egyik legősibb és leghatékonyabb bőrápolónk, a tej. Már egy cseppjében is jelentős mennyiségű protein, ásványi anyag és vitamin található, melyek védik és ápolják bőrünket. A tejzsír védőburokként vonja be a legfelső hámréteget, a tejfehérje nedvességgel tölti fel és megnyugtatja a kiszáradt, megrepedezett bőrt, a tejsav pedig gondoskodik arról, hogy bőrünk egészséges, rózsás színben tündököljön. A tej nedvességmegkötő hatása köztudott, ezért a belőle kivont vegyületeket a nagy kozmetikai cégek előszeretettel alkalmazzák testápolók és különféle krémek gyártása során. Nem kell feltétlenül kozmetikai termékeket vásárolnunk. A természetes tej ugyanolyan széppé, puhává és bársonyos tapintásúvá teszi bőrünket. Hogy miért? A kutatók egybehangzó véleménye szerint a tej speciális peptideket tartalmaz, amelyek feltöltik a sérült, kiszáradt bőrsejteket. Éppen ezért nemcsak a testápolókban, hanem a legtöbb ránctalanítókrémben is használják őket, hogy felfrissítsék a kötőszöveteket, és fiatalos rugalmassággal töltsék fel a bőrt.
Kleopátra nem tévedhetett
Kleopátra jól tudta, mivel ápolja híresen szép testét. Az egyiptomi királynő mindennap kecsketejben fürdött, hogy bőre selymes és puha legyen, bár nem tudhatta, hogy a tej pH-értékétől válik oly bársonyossá és csillogóvá. A tej nemcsak ápolja, hanem nedvességgel tölti fel a bőrt, ezért kisbabáknak és gyerekeknek is javasolják a tejben való pancsolást. Tejfürdőnket házilag is könnyen elkészíthetjük: keverjünk össze 2 liter tejet és egy kanna teát, majd az elegyet keverjük (legfeljebb 38 fokos) fürdőnkhöz. Ezután helyezkedjünk el kényelmesen a kádban, és 15 percen keresztül élvezzük királynőként fenséges fürdőnket. Természetesen vásárolhatunk előre elkészített tejfürdőket is, a legtöbb drogériában és parfümériában ma már kaphatók tejes-mézes, tejes-gyümölcsös, illetve tejes-vaníliás készítmények. Ritkán előfordulhat, hogy bőrünket irritálja a fürdő. Ha apró kiütéseket, ekcémát észlelünk testünkön, tegyünk 5 evőkanál tejsavót a fürdővizünkbe, és a bőrirritáció hamar elmúlik.
Hajápolás tejszínnel
Ha elégedetlenek vagyunk száraz, festett, netán erősen igénybe vett hajunkkal, használjunk bátran tejszínt! Ápolja és megnyugtatja a hajszálakat, tejzsírtartalma újra formába hozza a kiszáradt hajvégeket, növekedést serkentő enzimjei pedig erősítik a hajgyökereket. Újabban már a legtöbb samponban és a hajápoló pakolásban úgynevezett Lactocerat-komplex található (ez tejzsírból, tejfehérjéből és vitaminokból áll), amely korpásodást gátló hatása miatt kedvelt kozmetikai alapanyag.