Ki ne ismerné a koffeinimádók közül a kávéivás varázsát? Egy csésze erős feketétől reggel felébredünk, napközben erőre kapunk, délután jót társalgunk mellette. Az igazi kávémániás álmát még a késő esti sötét nedű sem zavarja meg.
Az ital felfedezéséről sokféle legenda kering. Az egyik legrégibb Káldié, a kecskepásztoré. Megfigyelte, hogy hegyoldalon legelő jószágai egy bizonyos cserje piros bogyójától estére különösmód élénkek lesznek. A történet szerint már a felismerés napján elkészült az első kávé a közeli kolostorban. A kutatók ellenben úgy vélik, a kávé bölcsője Etiópia, Kaffa tartománya. A koffein szó is e hely nevéből származik. Innen a nedű Jemenbe, majd Egyiptomba vándorolt. A tizenhatodik századi Kairóban elterjedt ital lett, majd száz év múlva Európába is megérkezett. A kávébabnak mai tudásunk szerint nyolcvan fajtája ismert. De csak kettő méltó az említésre: az Arabica és a Robusta. Előbbi részesedése a piacból hetvenöt százalékos, így lassan kiszorítja versenytársát.
Ahány ország, annyi kávéféleség
Indiában régebben bizarr módszert alkalmaztak: a kávészemeket az állatok ürülékéből szedték ki, és azokat pörkölték meg. A jószágok ugyanis csak a legérettebb szemeket fogyasztották. Ma már nélkülük érlelik tovább a kávét, ám a fenti „különlegesség” ma is kapható. Sőt, nagyon értékes. A kávézás kultúrájának fontos ismérve, hogy mennyit iszunk belőle. Keveset és ritkán fogyasztva serkentő, de gyógynövénynek is megfelel, mivel értágító hatása van. A mérsékelt kávézás csökkentheti a vastagbélrák kialakulásának veszélyét. Ha viszont sokat veszünk magunkhoz belőle, heves szívdobogást, magas vérnyomást, koszorúér-betegséget, csontritkulást és hasnyálmirigyrákot kaphatunk. A fekete ital aromáját a benne lévő olaj adja, amely nem csupán koffeint, de vitaminokat is tartalmaz. Alkaloidái serkentik a szellemi tevékenységet, javítják a memóriát és a reflexeket. A túlzott kávéivászat azonban meglepő módon fáradtságot válthat ki.
Mindenki másképp szereti
A kávét a különböző népek különbözőképpen ízesítik. Belgiumban likőrrel és vaníliával, Ausztráliában csokoládéval, Írországban whiskyvel bolondítják meg. Az ír kávé valóságos energiabomba: cukrot, alkoholt, koffeint és zsírt egyszerre tartalmaz. A kávézási kultúra része a szervírozás módja. Minden kávékülönlegességet megfelelő pohárban vagy csészében szolgáljunk fel. Tegyünk mellé egy-egy szelet kekszet. A magára igazán adó kávéház és kávéimádó nem feledkezik meg a pohárka vízről sem. Elsősorban az ital közismert vízhajtó hatása miatt. A vendégnek nem szabad kiszáradnia.