A kellemes aromájú málnának több fajtáját ismerjük: szedhetjük erdők szélén a vadon termő bokrokról, de igénytelensége és szívóssága miatt a konyhakerteknek is kedvelt növénye.
Kiskertekben főleg édeskés ízű szörpjéért ültetik, de készül belőle lekvár, öntet és sütemény is, a frissen gyűjtött szemeket pedig lefagyaszthatjuk. A gyógyításban hasznosítható a gyümölcs és a bokor levele. Ez utóbbiból gyógyteát, hűsítő üdítőt készítenek. A málna, a bogyós gyümölcsökhöz hasonlóan rengeteg ásványi anyagot és C-vitamint tartalmaz. Ez nagyon jó, mert a beteg gyerekek ritkán mondanak nemet néhány szem ízletes málnára. A málnalevélből főzött teát cukorbajra, vese- és hólyagbántalmak ellen alkalmazzák. Izzasztó hatású, ezért meghűlés, influenza és nátha esetén kitűnő orvosság. A leveleket számos teakeverék összeállításakor használják.
Kismamák segítője – a málnalevél tea
A népi gyógyászatban a magzat egészséges fejlődése miatt és a szülés megkönnyítésére itták a kismamák a málnalevél teát. Állítólag mérsékli a reggeli rosszulléteket is. A terhesség első hét hónapjában naponta egy csésze, a szülés előtti hetekben pedig két csésze tea fogyasztása ajánlott. Elkészítése: Egy adag teához egy kanál szárított málnalevelet tegyünk, majd 35-40 percig forraljuk. Langyosan vagy hűtve fogyasszuk.
Gyógyhatások
A szörp és a gyümölcs frissen a legegészségesebb. Vértisztító hatású, csökkenti a vércukorszintet, a magas vérnyomást, serkenti a keringést, megszünteti a menstruációs zavarokat, jó hatással van a szívműködésre. A frissen szedett gyümölcs fogyasztására csupán a nyári időszakban van lehetőségünk. A fagyasztott vagy lekvárnak, szörpnek elkészített málnát azonban egész évben tárolhatjuk. Igyekezzen minél több gyümölcsöt tartósítani szörpként, lekvárként vagy mélyhűtőben. Szörphöz tartósítószer helyett használjon barna cukrot. A málna tartósítás nélkül hamar megromlik, 2-3 napnál tovább nem tárolható. Leszedés után fogyasszuk, vagy dolgozzuk fel azonnal.
A recepteket a következő oldalon találod. Receptek
Hideg málnaleves
Hozzávalók: 40 dkg málna, 2 dl málnaszörp, 3 dl víz, 2 dl tejszín, 1 dl vörösbor, 1 dl tejföl, 3 dl rostos narancslé, 2 evÕkanál méz, késhegynyi Õrölt szegfÛszeg és fahéj, fél narancs reszelt héja A tálaláshoz: tejszínhab Elkészítés: A málna egyharmad részét félretesszük. A többit turmixgépben összezúzzuk és átszÛrjük. A mag nélküli málnavelÕt visszaöntjük a turmixgépbe. Az összes többi hozzávalóval habosra turmixoljuk. Tálaláskor a félretett málnát hozzáadjuk és tejszínhabbal díszítjük.
Málnás-joghurtos piskótatekercs
Hozzávalók: 25 dkg sütőmargarin, 1 db piskótarolád, 1 csomag vanília ízű pudingpor, 3 evőkanál cukor, 2 pohár gyümölcsjoghurt, 2 evőkanál porcukor, 30 dkg málna, 1 dl víz Elkészítés: 1.) A pudingot simára keverjük a cukorral és egy deciliter vízzel, hozzáadjuk a joghurtot, elkeverjük, és felfőzzük. 2.) A krémalapot porcukorral kikeverjük, hozzáadjuk a lehűtött pudingot, és egyenletes krémmé dolgozzuk össze. Az elkészült krémbe lazán belekeverjük a gyümölcsdarabokat. 3.) A piskótaroládot kitekerjük, megtöltjük a gyümölcskrémmel, majd visszatekerjük. Alufóliába csomagolva hűtőbe tesszük. Tálalás előtt megszórjuk porcukorral és felszeleteljük.
Tejszínes málnadesszert
Hozzávalók: fagyasztott málna (tetszés szerinti mennyiség), 4 dl habtejszín, 1 csomag vaníliás puding, 3-4 evőkanál cukor (a pudinghoz), 3 dl tej, zselatin, néhány darab háztartási keksz + őzgerincforma Elkészítés: 1.) A málnát kiolvasztjuk (ha mirelit). 2.) A pudingot elkészítjük a leírás szerint 3 dl tejjel, és félretesszük hűlni. 3.) A tejszínt habbá verjük. A zselatint a málna kiengedett levével (kb. 1 dl levet használunk két csapott evőkanál zselatinporhoz) elkészítjük. 4.) A formába helyezünk tetszés szerint pár szem málnadarabot, rácsurgatunk annyi zselatint, hogy vékony rétegben mindenhol legyen, a többit a tejszínbe keverjük, majd a pudingot is hozzáadjuk. 5.) Legvégül jöhet a málna. A kapott krémet a formába öntjük egyenletesen, a tetejét befedjük háztartási keksz darabokkal (először belemártogatjuk a málna levébe). 6.) Hűtőbe rakjuk, aztán ha jól megdermedt, lehet fogyasztani! Megjegyzés: Ha valakinek nem lenne elég édes így, lehet porcukrot rakni a tejszínbe. A formát lehet bélelni folpackkal, a könnyebb kiszedés érdekében.
Málnakrémes túrófánk
Hozzávalók 16 darabhoz: A fánkhoz: 25 dkg liszt, 1 dkg élesztő, 5 dkg cukor, 2,5 dl langyos tej, 4 dkg lágy vaj, 10 dkg túró, 1 tojás, 1 citrom reszelt héja A sütéshez: olaj (vagy vaj) A krémhez: 30 dkg málna, 10 dkg cukor, 5 dl tejszín, 1 tasak habfixáló Előkészítés: A lisztet tálba szórjuk, közepébe mélyedést formálunk. Az élesztőt elkeverjük 1 teáskanál cukorral, fél dl langyos tejjel, és amikor elolvadt a cukor, a mélyedésbe öntjük. Behintjük pici liszttel, és kb. 15 percig pihentetjük. Elkészítés: 1.) Amikor kirepedezik az élesztőre szórt liszt, hozzáadjuk a cukrot, a lágy vajat, az áttört túrót, tojást, egy csipet sót, a citromhéjat, és a maradék langyos tejjel jól kidolgozzuk. Letakarva 30 percen át pihentetjük. 2.) Amíg kel a tészta, elkészíthetjük a krémet. A málnát megtisztítjuk, megszórjuk a cukorral, és 10-15 percen át pihentetjük. 3.) Kemény habbá verjük a tejszínt, majd belekeverjük a lecsepegtetett málna felét, és a habfixálót. A visszamaradt málnát botmixerrel összetörjük, és a levébe visszatesszük, ezt adjuk majd a fánkok mellé öntetnek. 4.) Palacsintasütőben olajat (vajat) melegítünk, evőkanállal 2-3 tésztakupacot teszünk rá, és kíméletesen megsütjük mindkét oldalát. Amikor megsült, papírszalvétára tesszük. Ugyanígy megsütjük a maradék tésztát is. 5.) Az elkészült fánkok felét tálra tesszük, kanállal ránekünk a málnakrémből, majd arra ismét fánkot ültetünk. Ha kimaradt krém, akkor a tetejüket is megdíszíthetjük. Az öntettel körbelocsoljuk, és tálaljuk. Fotó: Komáromi