Mai napig sem tisztázott, vajon a szent ereklyékként számon tartott különböző tárgyak valóban a különféle történelmi, vagy biblikus személyek tulajdonai-e, vagy csupán hamisítványok. Egy biztos: a legendák szerint némelyiknek valódi, csodatévő ereje van.
Az első nagy keresztes háború idején, II. Gergely zászlaja alatt harcos zarándokok rabolták végig Európát, és a Közel-Keletet. Miközben a Kereszténységet hirdették, minden fellelhető szent tárgyat összeszedtek, mert azt hitték, közeleg a világvége, és ezek megkönnyítik az üdvözülésüket. Assisi Szent Ferenc holttestét például el kellett rejteni, nehogy feldarabolják a friss relikviák után kutatók.
Miért hamisították?
Természetes, hogy a csodatévő ereklyék után sokan áhítoztak, és mivel igen megnőtt a „piacuk”, és jó áron lehetett eladni őket, a hamisítások száma is megnőtt. A több ezer ereklyeként számon tartott tárgy közül így manapság nem könnyű megmondani, melyik eredeti, melyik hamisítvány.
De az tény, hogy ha például minden fadarab, amiről azt állítják, hogy Krisztus keresztjéből származik, valóban abból lenne, akkor Krisztusnak akkora keresztje lett volna, amiből egy házat is fel lehetett volna építeni. De ugyanígy a szentek ujjai is javarészt hamisítványok lehetnek, máskülönben egy-egy szentnek legalább negyven ujja lett volna.
Szentek holttestei
A szentek holttesteinek különleges erőt tulajdonítanak a hívők. Úgy hiszik, ha elzarándokolnak a holttesthez, és megkérik a szentet, hogy segítsen rajtuk, az meghallja és teljesíti a kívánságaikat. Az ilyen kegyhelyeken sok ezer, hálából felállított márványtábla tanúsítja, hogy a szent valóban segített. Érthetetlen módon több olyan szent testrésze maradt fent épen, vagyis anélkül, hogy elporladt volna. Ilyen például Szent Lucia mumifikálódott testét Velencében őrzik. A teste látható, az arcát letakarva tartják. A legenda szerint a IV. században, Szicíliában élt, és nagyon szép lány volt. Több ifjú is beleszeretett, és csodálatos szemét dicsérték. Lucia azonban hallani sem akart az udvarlókról, ő Istennek kívánta áldozni magát, ezért inkább kivájta a szemeit, hogy megszabaduljon a férfiak üldözésétől. A nyolcvanas években megvizsgálták a testet, és megállapították, hogy valóban egy szicíliai nőé. A szembetegségben szenvedő zarándokok azonban számos esetben visszanyerték látásukat, ha hozzá könyörögtek.
A szíve megmaradt
Szintén Olaszországban található egy nagy és amorf szív, Szent Klára szíve. Szent Klára a XIV. században apáca volt egy kolostorban, és azt mondta a többi nővérnek, hogy ha Krisztust keresik, vegyék ki a szívét, és ott megtalálják az Urat. Sajnos az apácák ezt szó szerint értelmezték, és egy nagy ollóval kivágták a szívét. Az olló szintén ott látható Szent Klára szíve mellett. Szent Katalint, Olaszország patrónusát 1380-ban temették el Rómában, de később exhumálták és lefejezték, fejét viaszba mártották, hogy a sziennai polgároknak is legyen saját ereklyéjük.
Az alvó szépség
Szent Bernadette holtteste a csodával határos módon olyan ép maradt, hogy a franciaországi Nevers-ben, üvegkoporsóban is meg lehet csodálni. Én láttam, valóban döbbenetes élmény, gyönyörű az arca, a keze, a bőre. A kis szentet csak úgy hívják a franciák: Alvó Szépség. A National Geographic egyik adásában láttam, hogy a tudósok nemrégiben felnyitották a testét, és ámulattal állapították meg, hogy még a belső szervei is épek maradtak. Ez azért volt döbbenetes a számukra, mert a tudomány a XIX. század közepén nem ismert olyan tartósítószert, amivel a szervek rothadását megakadályozhatták volna. Bernadette Soubirous Franciaország déli határán, a Pireneusokban élt, és többször is megjelent neki a Szűzanya. A kis Bernadette a Szűzanya útmutatása alapján kaparni kezdett a jeges földben, és ahol kapart, ott gyógyító vízű forrás fakadt. A Szűzanya lourdes-i megjelenésének idén ünnepeljük a 150. évfordulóját. Lourdes a mai napig ismert zarándokhely, több, orvosi szempontból megmagyarázhatatlan gyógyulás történt ott. Az emberek, akik odazarándokolnak, akár télvíz idején is besétálnak a jeges vízbe, és meggyógyulnak.
Valóban az ereklyék gyógyítanak?
Kételkedő tudósok vizsgálni kezdték, hogy milyen folyamatok mennek végbe az emberben, amikor egy csodatévő segítségét kérik. A felfokozott lelkiállapot hatására állítólag teljesen felborul a szervezet kémiai egyensúlya, és öngyógyító folyamat indul be. Vagyis – véleményük szerint – nem az ereklye gyógyít, hanem a hit. Ugyanakkor le kell szögeznünk, hogy Jézus sem mondott mást: „Mert bizony mondom néktek: Ha akkora hitetek volna, mint a mustármag, azt mondanátok ennek a hegynek: Menj innen amoda, és elmenne; és semmi sem volna lehetetlen néktek.” (Mát. 17,20.) Vagyis Jézus is azt tanította: bármit kérhetünk, megkapjuk, ha hisszük, hogy megkaphatjuk.
Jézussal kapcsolatos tárgyak
Mivel Jézus keresztre feszítése után feltámadt, és eltűnt a barlangból, ahová elzárták, nem maradhatott utána holttest. A XIV. században Franciaországban őrizték, és belépődíj fejében megmutatták a halotti leplet, ami Jézus testét fedte a sírkamrában. Később Torinóba került a lepel. Körülbelül húsz évvel ezelőtt a NASA egy különleges, háromdimenziós analizátorral vizsgálták meg a leplet. Rendkívül pontos, háromdimenziós arc jelent meg az analizátor képernyőjén. A NASA tudósai kijelentették, hogy igazi csodával van dolguk. Szenzációsnak tűnt az a lehetőség, hogy a lepel Krisztus vérét tartalmazza, és bizonyíthatja a feltámadás tényét. Nem sokkal később azonban elvégeztek egy radiokarbonos vizsgálatot, mely pontosan kimutatja, milyen idős a lepel. Eszerint a XIV. századból származik, vagyis nem lehetett Jézusé. A legenda szerint a Jézussal kapcsolatos tárgyakat Szent Heléna, gyűjtötte össze a IV. században. Ezek azonban sajnos szétszóródtak Európában. Sok európai templom őriz fadarabkákat, szögeket a keresztből. Szent Heléna római házának helyén épült kápolnában a kereszt feliratából is láthatók darabok. Ezek a felirat darabkák teljesen hitelesnek tűnnek. A lepellel ellentétben a felirat soha nem volt népszerű, a média sem foglalkozott vele annyit, mint a lepellel. A Vatikán elfogadta a Nature magazin véleményét arról, hogy a lepel középkori eredetű, ennek ellenére a híres textília továbbra is a figyelem középpontjában áll, a felirat pedig érthetetlen módon nem kelti fel az érdeklődést. Az Astronet ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legérdekesebb hírekért és a lappal kapcsolatos friss infókért!