Az életkedv és a dinamizmus nem velünk született képesség, és nem csupán szerencse kérdése. Nagyon sok múlik a táplálkozásunkon is.
Az élsportolók, és egyéb kimagasló teljesítményre képes emberek nagyon ügyelnek a táplálkozásukra. Rendszeresen figyelemmel kísérik szervezetük működését, és megfogadják az orvosok és étkezési specialisták tanácsait. A legújabb kutatások meglepő eredménye szerint a különösen produktív és sikeres emberek vérének más az összetétele. Nemcsak több vitamin és ásványi anyag van benne, mint az ,,átlagemberek” vérében, hanem több aminosav és fehérjealkotó is. Ez azt is jelenti, hogy aki nagyobb vitamin- és fehérjetartalmú ételt eszik, növelheti produktivitását és életkedvét.
Hogyan hat a fehérje a szervezetünkre?
A fehérje (protein) létünk építőanyaga. Az izmok, a csontok, a bőr, a belső szervek mind-mind fehérjéből vannak. Ezenkívül enzimek és hormonok formájában a szervezet biokémiai folyamatait is irányítják, többek között az agyban lezajló anyagcserét. Ez esetben a fehérjehiány azt jelenti, hogy kevés az információtovábbító anyag, tehát lelassulnak az agyban zajló kémiai folyamatok. Ennek levertség, kedvtelenség, motiválatlanság és depresszió az észlelhető tünetei. Ha viszont megfelelő mennyiségű fehérje van az agyban, nő a koncentrálóképesség, az optimizmus és a cselekvőkedv. A tudósok már arra is rájöttek, hogy melyik aminosav, tehát melyik fehérjealkotó elem milyen hatással van az ember hangulatára és teljesítőképességére. Szerencsére nem kell megjegyeznünk ezeket a bonyolult elnevezéseket, azt viszont tudnunk kell, milyen élelmiszerek segítségével juttatjuk be őket a szervezetünkbe. A szükséges aminosavak közül nyolcat ugyanis nem termel a szervezetünk, ezért nagyon fontosak az ilyen anyagokat tartalmazó ételek.
Állati vagy növényi eredetű – melyik fehérje a táplálóbb?
A táplálkozási specialisták már régóta óva intenek, mert sokkal több proteint fogyasztunk, mint amennyire valójában szükségünk van. Viszont az is igaz, hogy száz ember közül hetven proteinhiánnyal küszködik, különösen a nők. Az ellentmondás oka az, hogy nem elég megfelelő mennyiségű fehérjét enni – a szervezetnek megfelelően kell hasznosítania is ezeket. A körömpörkölt, a libasült és a sült krumpli tartalmaz ugyan proteint, de emellett sok zsírt is. Elfogyasztásuk a gyomrot olyan mértékben megterheli, hogy az emésztés órákig is elhúzódhat, és eközben fáradtnak és nehéznek érezzük magunkat. Ennek következménye, hogy a szervezet nem tudja rendesen beépíteni a bevitt proteint. Megfelelő körülményeket kell tehát teremtenünk, hogy a legtöbbet profitálhassuk az elfogyasztott táplálékból. Először is: együnk lassan, és rágjuk meg gondosan az ételt, mert így már a szájban megkezdődik az emésztés a nyál enzimjeinek hatására. Ezzel tehermentesíthetjük egy kissé a gyomrot. Másodszor: egy kis sav segítségével jobban tudja hasznosítani a gyomor a fehérjét. Elég pár csepp citrom a sült halra és egy kis ecet a salátába. Harmadszor: ne használjunk túl sok zsírt! Ha lehet, sovány húst fogyasszunk, a láthatóan zsíros részeket pedig távolítsuk el. Kevés olajban vagy margarinban süssünk, és fukarkodjunk a tejszínes öntetekkel. A szükséges fehérjék megszerzésére a specialisták a vegetáriánus ételeket ajánlják. Ezek sokkal könnyebben emészthetők (a közérzetünk is sokkal jobb, ha a szervezetünk egész délután nem az ebéd megemésztésével van elfoglalva), és nem tartalmaznak káros anyagokat, például koleszterint. A növényi fehérjével nem jut felesleges zsiradék a szervezetünkbe. A hüvelyesek, a szója, a burgonya és az olajos magvak mind gazdagok proteinben, és ha ezeket tejtermékekkel kombináljuk, sokkal jobban hasznosítható fehérjékhez jutunk, mintha húst ennénk.
Honnan lehet tudni, hogy elegendő fehérje van a szervezetben?
Érdemes évente egyszer elmenni vérvizsgálatra, és megméretni a vér fehérjeértékét. Ha az az ideális alatt van, könnyen lehet az idegesség, a fáradékonyság és a rossz hangulat oka, de célirányos táplálkozással mindez könnyen megváltoztatható. A következő kis összefoglalóban néhány ötletet gyűjtöttünk az egészséges táplálkozáshoz. Növények tisztán Legyen cukorborsó, lencse vagy bab, a hüvelyesek rengeteg fehérjét tartalmaznak, azonkívül nyomelemeket és ásványi sókat is. Tippünk: langyos lencsesaláta bazsalikomos öntettel. Gabonafélék tejjel – ezt az ételkombinációt akár mindennap fogyaszthatod, müzli, rozskenyér és sajt, vagy parmezán sajtos spagetti formájában. A főtt burgonyát mindenki ismeri. Különösen egészséges, ha nem vajjal, hanem túróval és joghurttal eszed. Tippünk: ha megszórod snidlinggel és friss petrezselyemmel, még egészségesebb leszel. Az olajos magvak a fehérjék mellett tápláló növényi zsiradékot és E-vitamint is tartalmaznak. Tippünk: egy kanál napraforgómag feldobja a zöldsalátát. A szójatermékek (például a tofu) kalóriaszegények, de több fehérje található bennük, mint a húsban. Tippünk: kóstold meg a narancsléből, banánból és tofuból készített turmixot.