A terhesség idejére az optimális testsúly elérése kritikus fontosságú. Talán furcsán hangzik, de igaz; a túlsúly, a kóros soványság, az örökmozgó és a mozgásszegény életmód egyaránt negatívan befolyásolja a kívánt terhesség sikerét.
Számos tanulmány kimutatta már, hogy a túl kövér, de a túl sovány nők is nehezebben esnek teherbe az egészséges átlagnál. Lényegében nem maga a túlsúly, hanem a testzsír-százalék az a tényező, amelynek közvetlen hatása van a tervezett terhesség sikerére. Egy egészséges felnőtt nő testtömegének 28%-a zsír, -22% alatt ovuláció nincs. Az utóbbi nem kizárólag kóros soványság esetén állhat elő – nagyon gyakran alakul ki normál testtömegű, de intenzíven sportoló, izmos, bőr alatti zsírrétegtől csaknem mentes nőknél. Esetükben a menses az izomtömeg felépülésével párhuzamosan rendszertelenné válik, majd elmarad.
Mi a helyzet a férfiakkal?
A férfiakban a testtömeg változásai nem befolyásolják olyan jelentősen a termékenységet, mint a nőkben, jóllehet a soványság vagy a kövérség szélsőséges eseteiben gyengülhet az ondó minősége, és romolhatnak a tesztoszteronfüggő egyéb funkciók, mint pl. a merevedés. A gyermekvállalás szempontjából éppen ezért szerencsések a normál testtömegű, káros szenvedélyektől mentes, a sportot egészséges mértékig és segédanyagok nélkül űző férfi mondható.
Túlsúly és termékenység
A jelentős túlsúly a teherbe esést legjobban fenyegető problémák egyike, mivel tartósan megzavarja a hormonrendszer működését és a szervek hormonérzékenységét. Kimutatott tény, hogy a kövérség szoros kapcsolatban áll a meddősséggel és a menstruációs ciklus zavaraival. Az ideálist 20%-kal meghaladó testtömeget már kövérségnek nevezzük. Egy példa: Egy 165 cm magas nő biológiai (nem esztétikai) szempontból ideális testömege 52-59 kg. Ezen magassághoz tartozó, 72 kg-t meghaladó testtömeg, azaz BMI>26, túlsúlynak számít. Ebből 10% fogyás (7,2 kg) már csupán 64 kg-s testsúlyt, és 23,4-es BMI-t jelentene. Ez már a normális kategóriába tartozik, amely mellett a teherbe esés esélyei jelentősen jobbak.
Soványság és termékenység
A kóros soványság az ösztrogén aktív hormonná való átalakulásának helyéül szolgáló zsírszövet hiánya révén okoz terméketlenséget. Az ösztrogénszintek esése a cikus normális menetét felborítva a vérzés és az ovuláció ritkává, rendszertelenné válását okozza. Bizonyos testzsírszázalék alatt a peteérés elmarad. Visszatérve a 165 cm magaság esetén ideálisnak mondható 52-59 kg-s testsúlyhoz, az alsó határt, vagyis az 52 kg-t el nem érő testtömeg szinte garantálja a termékenységi problémákat. Az a nő, aki ilyen testsúly mellett hízni próbál, máris sokat tett a terhesség sikeréért.
Marina Nicholas: 3 lépés a terhességért Hajja & Fiai Könyvkiadó >>>
Amikor valaki már régóta küzd hiába egy kisbabáért, minden olyan sötétnek és nehéznek tűnik – nem tudja, hol kezdje; ha már elkezdte, hogyan tovább. A meddőségről szóló eddigi összes könyvet orvosok és termékenységi szakértők írták, kizárólag annak egészségügyi vonatkozásaira összpontosítva. Ez az első könyv a témában, amely egy olyan nő – most már anyuka – tollából született, aki maga is végigjárta a meddőségi vizsgálatok útvesztőit, aki a saját bőrén tapasztalta, mit jelentenek a kezelések. Tanácsait és a megértést segítő információkat három didaktikai fejezetbe foglalta.